Klausk specialisto

Klausimas ir atsakymas bus publikuojami šiame tinklalapyje.
Labai prašytume rašyti klausimus be rašybos klaidų.
Dalius Viršilas (VŠĮ Memelex)

atsakys į Jūsų klausimus apie Statybos leidimų gavimą, ginčų tarp bendrasavininkų ar kaimynų sprendimą, statinių įteisinimą, savavalinės statybos įteisinimą/legalizavimą, statybos užbaigimo procedūras bei įregistravimą registrų centre.

Dalius pasidalins unikalia patirtimi, kurią įgijo dirbdamas statybos inspekcijoje, saugotinų teritorijų planavimo bei statybos valstybinės priežiūros specialistu, taip pat atstovaudamas apskrities viršininką teismuose dėl neteisėtų statybų. Padės išspręsti bet kurį uždavinį, kuris jums neleidžia ramiai miegoti.
Pastaruosius 10 metų, Dalius Viršilas konsultuoja bei padeda žmonėms legalizuoti statinius ar savavalines statybas.
 
VŠĮ Memelex,
Statybos teisė,
Statybos projektų valdymas
ir techninė priežiūra bei
FIDIC inžinieriaus Paslaugos
Gintaro g. 12, Klaipėda
867983807
www.memelex.lt ir www.statybosteise.lt 

Ekspertas atsako:
Nuo: Birutė
2020-05-13
Sveiki turint isipirke namu valdas kaime ar reikia leidimo norint statyti garaža iki 30 kvadratu ir kokius dokumentu turi pateikti savininkas.Aciu

Laba diena, Birute.

galit statyti garažą, nereikia jokių leidimų ir projektų, tik nuo kaimyno sklypo ribos atsitraukite 3 metrus ir viskas bus gerai

Klausimai ekspertui:

Visos temos

Nuo: Tatjana
2020-05-26
Laba diena. Noriu paklaust ar galima žemės ūkio paskirties žemėje pastatyt vagonėlį. Aptvert tvora 65a.?
Atsako: Dalius Viršilas (VŠĮ Memelex)

Laba diena. Galima.

Nuo: Vida
2020-05-26
Sveiki,noriu statyti ūkinį pastatą su politiniais pamatais apytiksliai 30kv.aukstis 3m.kaimo vietovėje,30metru nuo tvenkinio.Ar reikalingas šiam pastatui leidimas?
Atsako: Dalius Viršilas (VŠĮ Memelex)

Laba diena, Vida,

su politiniais pamatais geriau nestatykit - mūsų šalyje politika neturi tvirtų pamatų

- gali nugriūti paskui :)

Geriau, jei grunto sąlygos ir savybės leidžia (reiki atlikti geologinį tyrimą, kad nuspręsti) statyti ant POLINIŲ (nuo žodžio Pole - angliškai - stulpas) pamatų...

reikia matyti, kokia jūsų teritorija, kokie vandens apsaugos zonos reikalavimai ir pan.

Norint gauti išsamų atsakymą, reikėtų pakapstyti giliau, įvertinti jau turimus jūsų dokumentus ir tuo pačiu atlikti papildomų tyriamųjų žvalgomūjų veiksmų, kad nuspręsti tiksliai.

Nuoširdžiai,

Dalius

Nuo: Toma
2020-05-26
Norėjau paklausti. Prieš 25 metus nupirkome namą, prie namo pastatėme priestatą, kuris kaip suprantu jokio leidimo neturi. Ar 2000 metais reikėjo leidimo tam priestatui? Kaip dabar visa tai sutvarkyti?
Atsako: Dalius Viršilas (VŠĮ Memelex)

Laba diena, Toma,

priestatui visais laikais (Lietuvos Respublikos santvarkoje) reikėjo. Tad 2000m. irgi reikėjo.

Sutvarkyti reikia - daryti projektą (rekonstravimo), gauti statybos (leidimą rekonstruoti) ir galiausiai, atlikus visus matavimus, deklaruoti ir priduoti statybos inspekcijai, pabaigoje- užregistruoti registrų centre..

Viską gali padaryti labai nebloga kompanija - VŠĮ Statybos teisė :)

Pabandykit kreiptis, turėtų padėti (tik su laiku nežinau kaip jiems sekasi, lygtai tamprokai)

Nuo: Aida
2020-05-23
Laba diena,
Kokių leidimų/dokumentų reikėtų jeigu prie mūrinio gyvenamo namo sienos norima būtų pristatyti priestatą iš blokelių iki 50kv.m? ( namas mieste)
Atsako: Dalius Viršilas (VŠĮ Memelex)

Laba diena, Aida,

reikia parengti statinio rekonstravimo projektą, gauti statybą leidžiantį dokumentą (leidimas rekonstruoti statinį) ir viską pastačius, apmatavus, priduoti statybos inspekcijai, po to - registruoti Registrų Centre.

Jeigu norėtumėt, galite kreiptis į neblogą įstaigą - VŠĮ Statybos Teisė - ji viską už jus padarys.

nuoširdžiai,


Dalius

Nuo: Paulina
2020-05-21
Laba diena,

Turime nuosavą namą kauno rajone (kaime), sklypas aptvertas tvora, senas pamatas buvo ištrupėjęs, todėl jį griovėme ir vietoje to seno pamato statėme naują. Nuo riboženklio (raudonos linijos) pamatas į kaimyno sklypo pusę įėjo 10-15 cm. Leidimų jokių neturėjome, kadangi pamatą statėme ant senojo pamato vietos. Kaimynas reikalauja iki birželio 1d nugriauti pamatus tvoros ir perdaryt iš naujo.
Klausimas toks, kiek cm gali pamatas svyruot į kaimyno teritoriją jei tvora statyta ant sklypų ribos. Ar galite nurodyti reglamentą kuriame tai aprašoma?
Atsako: Dalius Viršilas (VŠĮ Memelex)

Laba diena,

jūsų tvora turi būti tiksliai jūsų sklypo pusėje. Jeigu užlipa ant sklypų susikirtimo ašies nors 1 mm, reikia kaimyno sutikimo. STR 1.01.03:2017 „Statinių klasifikavimas“ ir STR 1.05.01:2017 „Statybą leidžiantys dokumentai. Statybos užbaigimas. Statybos sustabdymas. Savavališkos statybos padarinių šalinimas. Statybos pagal neteisėtai išduotą statybą leidžiantį dokumentą padarinių šalinimas“

1. statant tvorą (aptvarą):
1.1. ant sklypo ribos (konstrukcijomis peržengiant sklypo ribą);
1.2. kurios kiaurymių plotas mažesnis nei 50 proc. bendro tvoros (aptvaro) ploto (įskaitant i


daugiau...
Atsako: Dalius Viršilas (VŠĮ Memelex)

Laba diena,

jūsų tvora turi būti tiksliai jūsų sklypo pusėje. Jeigu užlipa ant sklypų susikirtimo ašies nors 1 mm, reikia kaimyno sutikimo. STR 1.01.03:2017 „Statinių klasifikavimas“ ir STR 1.05.01:2017 „Statybą leidžiantys dokumentai. Statybos užbaigimas. Statybos sustabdymas. Savavališkos statybos padarinių šalinimas. Statybos pagal neteisėtai išduotą statybą leidžiantį dokumentą padarinių šalinimas“

1. statant tvorą (aptvarą):
1.1. ant sklypo ribos (konstrukcijomis peržengiant sklypo ribą);
1.2. kurios kiaurymių plotas mažesnis nei 50 proc. bendro tvoros (aptvaro) ploto (įskaitant ir stulpų bei tvoros cokolinės dalies, metančios šešėlį į gretimą sklypą, plotą) – statytojo šiaurinėje sklypo pusėje (tarp (>)315° ir (<)45°);
1.3. kurios kiaurymių plotas mažesnis nei 25 proc. bendro tvoros (aptvaro) ploto (įskaitant ir stulpų bei tvoros cokolinės dalies, metančios šešėlį į gretimą sklypą, plotą) – statytojo sklypo rytinėje (tarp 45° ir 135°) ir vakarinėje (tarp 225° ir 315°) pusėse.

Vadovaujantis LR Statybos įstatymo (Žin., 1996, Nr. 32-788; 2010, Nr. 84-4401) 23 straipsnio 25 dalimi, rašytiniai sutikimai neprivalomi, jeigu per vienus metus nuo statybos pradžios statytojui arba statinio savininkui nebuvo pateikta pretenzijų.

Statyti tvorą, kurios aukštis 1–2 metrai, jokio statybą leidžiančio dokumento nereikia, jeigu ji tveriama ne arčiau kaip 1 m iki sklypo ribos (tvoros konstrukcijoms neperžengiant sklypo ribos) ir jei yra tenkinami anksčiau išvardinti Reglamento reikalavimai.

Norint statyti 2–5 metrų aukščio tvorą mieste, konservacinio prioriteto ar kompleksinėje saugomoje teritorijoje ir jų apsaugos zonose, paviršinių vandens telkinių apsaugos zonose, kultūros paveldo objekto teritorijoje, kultūros paveldo vietovėje, kultūros paveldo objekto ar kultūros paveldo vietovės apsaugos zonoje, taip pat ir 1–2 m aukščio tvorą kultūros paveldo objekto teritorijoje, kultūros paveldo vietovėje ar valstybinėje žemėje jau privaloma gauti rašytinį pritarimą supaprastintam statybos projektui. Dėl tokio statinio statybą leidžiančio dokumento išdavimo reikėtų kreiptis į savivaldybės administraciją. Šioms tvoroms taikomi 1.2 ir 1.3 punktuose nurodyti reikalavimai dėl kiaurymių ploto.

Visais atvejais tvoros su cokoliais neturi kliudyti paviršiniam vandeniui nuo gretimo žemės sklypo nutekėti. Kai yra toks pavojus, reikia tartis su gretimo žemės sklypo savininku ir, gavus jo sutikimą raštu, įrengti paviršinio vandens nutekėjimo sistemą į lietaus nuotakyną, griovį, drenažą ar rasti kitą abiem savininkams priimtiną sprendimą.

Prašau :)

Nuo: Marius
2020-05-20
Sveiki,
Turime sena sodyba. Dokumentuose yra namas apie 90 kv. Stovi pora ūkinių pastatų. dokumentuose jie išskaidyti į malkines, ūkinius ir kt.,tačiau sujungti.
Mes norime namą atstatyti toje pačioje vietoje kaip jis yra dabar. Veliau-garaza kažkurio ūkinio vietoje.
Namą norime statytis apie 120kv.
Suprantu, reikia projektų, leidimų ir tt.
Klausimas butu toks: jei nieko neinformave atstatytume į mūrinį vietoj medinio, kai jau viskas baigta- jeigu jo nepardavinesime, jame gyvensime- deklaruoti gyv.vieta galėsime ir ,tarkim, kada nors kas nors sugalvos pristot☺️ ar jau atstatyta namą bus įmanoma priduoti ar tiesiog lieps sumokėti kokia bauda? Kokio dydžio jos būna?
Ir kitas klausimas butu jei oficialiai,su dokumentais - jei pirktume projektą,kur būna kaip gairės, 200-300 eur statant,kad būtų paprasčiau dėl savęs, ar tiktų toks dalykas kaip projektas ? Ir kiek aplamai tikėtis palikti pinigų, leidimams, projektams?
Ir jeigu projektas rodo vienaip, o medžiagas tarkim pirktume tokias,kokias isgalim, ar įmanoma ta visa reikalą apeiti taip,kad daryt pagal dokumentus naujus, bet iš tokių medžiagų, kokias isgalim įpirkti?
Labai ačiū už kantrybę skaitant tokį ilgą laišką.
Atsako: Dalius Viršilas (VŠĮ Memelex)

Visi tie jūsų norai išsprendžiami projektu.

Projektavimas kainuoja įvairiai: nuo 1500 iki 15.000 - žiūrint, ką kaip ir kodėl norėsite statyti.

Pasistatyti galite, tačiau pasėkmės yra nuodyto statybos įstatyme ir STR 1.05.01:2017 „Statybą leidžiantys dokumentai. Statybos užbaigimas. Statybos sustabdymas. Savavališkos statybos padarinių šalinimas. Statybos pagal neteisėtai išduotą statybą leidžiantį dokumentą padarinių šalinimas“

Maždaug, šiandieninėmis kainomis, sumokėtumėt baudą ir įmoką už svavališką statybą - apie 6.000 EUR

Pagarbiai,


Dalius Viršilas, VŠĮ Statybos Teisė

Nuo: Linas
2020-05-19
Sveiki,ar reikia kokiu nors leidimu norit pasistatyti gamybinias patalpas is juriniu konteineriu ant zemes Ūkio paskirties,sklypas randasi rajone.Aciu.
Atsako: Dalius Viršilas (VŠĮ Memelex)

Laba diena - nereikia nieko :)

Tai ne statiniai - statybos įstatymas netaikomas

Nuo: Asta
2020-05-19
Sveiki, ar rajone, sodo bendrijoje esanciame sklype reikalingas leidimas statiniui iki 25m2. Tame sklype yra anksciau pastatytas gyv. namas 60m2
Atsako: Dalius Viršilas (VŠĮ Memelex)

Laba diena,

tokiam statiniu leidimo ir projekto nereikia.

Pagarbiai,

Dalius Viršilas, UAB Pridavimas

Nuo: Giedre
2020-05-18
Yra gyvenamas pastatas.Salia kaimynas iš saldelio pasidare ukinį pastatą,vykdo ukine veiklą.Augina galvijus.Ir mums yra didelis kvapas.atstumo nėra 3m.Ar jis gali vykdyti ukinę veiklą?
Atsako: Dalius Viršilas (VŠĮ Memelex)

Laba diena,

praneškite VTPSI.LT (statybos inspekcija) ir NVSC.LT (Nacionalinis Visuomenės Sveikatos Centras) bei vmvt.lt/ (Veterinarijos ir maisto tarnyba) - tos tris įstaigos viską išspręs jūsų naudai.

Pagarbiai,

Dalius Viršilas, VŠĮ Statybos Teisė

Nuo: Albert
2020-05-18
Laba diena,
planuojam statyti garaža 30 kv.m. be pamatu, adresu Pakirniu k., Sužioniu sen., Vilniaus r., ž.ū. paskirties 1.41 ha sklype, reikalingas statybos leidimas minėtam statyniui?
Atsako: Dalius Viršilas (VŠĮ Memelex)

Laba diena, Albert,

statiniai be pamatų nesiskaito statiniais :)

Statybos įstatymas netaikomas - leidimų nereikia

Nuo: Denis
2020-05-17
Sveiki. Įsigijome 55 arų namų valdos sklypą, iš kurių 40 arų žemės ūkio paskirties. Ar galime žemės ūkio paskirties plote pastatyti laikiną kilnojamąjį statinį be pamatų ar polių? Koks didžiausias leistinas plotas?
Atsako: Dalius Viršilas (VŠĮ Memelex)

Sveiki, Denis,

jeigu statinys be pamatų - galima statyti be jokių projektų ar leidimų.

Statybos įstatymas netaikomas - tai nėra statinys pagal apibrėžimą.

Pagarbiai,


Dalius

Nuo: Darius
2020-05-16
Sveiki turiu nupirkes dvieju aukstu nama kedainiu raj ,ir noriu antra auksta nugriauti ,pastatas komercines paskirties is viso per du aukstus 100m2 ar reikia kokiu dokumentu ?
Atsako: Dalius Viršilas (VŠĮ Memelex)

Laba diena,

reikia pasirengti supaprastintą statinio griovimo projektą (apyrašą) ir gauti priitarimą iš rajono savivaldybės

Nuo: Audrius
2020-05-16
Sveiki
Ar tie patys atsumai nuo kaimyno sklypo ribos galioja statant ukini pastata, jeigu mano pastatas bus namu valdoje, o kaimyno sklypas zemes ukio paskirties?
Atsako: Dalius Viršilas (VŠĮ Memelex)

Laba diena, taip - 3 m. nuo žemės sklypo ribos..

Nuo: JN
2020-05-16
Laba diena. Ar reikia kažkokio registravimo pastatui kuris iš ūkinio buvo perdarytas į gyvenamąjį. Namų valdoje stovi namas ir minėtas ūkinis pastatas perdarytas į gyvenamąjį. Pastatas 60 kw2 pirmas aukštas ir mansarda. Į du skypus padalinti ir padaryti atskiras namų valdas nėra galimybės, kadangi neužtenka dalinamo ploto. Ir iš vis ar galima sutvarkyti pilnai kad kaip sakoma nekabėtų ore.
Atsako: Dalius Viršilas (VŠĮ Memelex)

Laba diena,

reikia matyti situaciją. paskirties keitimas atliekamas projektu, nebent tai yra kaimo teritorijoje ir nesiekia 80 kv.m. (o ne kilowatų, kaip rašėt) :)

Nuoširdžiai,

Dalius

Nuo: Gerda
2020-05-15
Norėjau paklausti ar vienas iš bendrasavininku gali atskirti savo dali be kitu bendraturčiu sutikimo.
Atsako: Dalius Viršilas (VŠĮ Memelex)

Laba diena,

gali - teismo keliu :)

geriau sutikimą gauti - bus pigiau ir greičiau :)

Nuoširdžiai,

Dalius

Nuo: Ema
2020-05-13
Sveiki. Kokiu atstumu nuo kaimynų ribos galiu statyti tinklinę vištidę be pamatų. Gyvenu kaimo vietovėje.Ačiū.
Atsako: Dalius Viršilas (VŠĮ Memelex)

Sveiki,

statybos įstatymas ir norminiai aktai netaikomi tinklinei vištidei be pamatų.

Pasidomėkite Higienos Normomis ir veterinarijos reikalavimais

Jei kaimynam nesmirda ir nesiteršia jų aplinka, galite draugiškai statyti metro atstumu (arčiau ne etiška)...

Nuo: Monika
2020-05-13
Laba diena,
ruošiamės statyti pavėsinę. Pamatai būtų poliniai gręžtiniai 1.5 metro. Kokiu atstumu nuo kaimyno tvoros galime ją statyti ir ar reikalingi kokie nors leidimai/sutikimai iš kaimyno pusės. Pavėsinę planuojame statyti 1 metras nuo kaimyno tvoros. Gyvename sodų bendrijoje.
Ačiū
Atsako: Dalius Viršilas (VŠĮ Memelex)

Laba dien, Monika,

jūsų pavesinė turi nekenkti nei kaimynui nei jo braškėms ar agurkams šiltnamyje. Šiaip - turi būti minimum 3 metrai nuo sklypo ribos, plius insoliacijos klausimai. Reikia analizuoti ir tada spręsti.

Bet geriausiai - gauti iš kaimynų sutikimą ir bus ramybė :)

Nuo: Vasilij
2020-05-12
Sveiki. Nusipirkau žemės sklypą, žemės ūkio paskirties.
Sklypo plotas 304 m2 sodo bendrijoje. Ar galiu pastatyti sodo nameli ir kokio dydžio?
Atsako: Dalius Viršilas (VŠĮ Memelex)

Sveiki, Sodo namelį galite statyti. Dydis nustatytas sodų bendrijų įstatyme

Nuo: Paulius
2020-05-12
Sveiki noriu statyti garažą80kv. Panevėžio rajone gyvenvietėje. Kokio leidimo reikia ir kur ji išsiimti.Projekta turime. Ačiū...
Atsako: Dalius Viršilas (VŠĮ Memelex)

Sveiki, iki 80 m2 garažui projekto nereikia

Nuo: Saulius
2020-05-12
Sveiki,

Pasistačiau sandėliavimo patalpas, patalpos ribojasi su kaimynu, iš kurio projektuojant statini gavau sutikima prisijunkti visas komunikacijas, o dabar noriu prisijungti jis man sako sumokėk nemažai pinigu. Ar aš jam turiu mokėti? ar galiu junktis kadangi sutikimas tai yra ir apie pinigus nebuvo nei kalbos.

Ačiū
Atsako: Dalius Viršilas (VŠĮ Memelex)

Sveiki, na, patalpų pasistatyti negalima. Galima pasistatyti pastatą :)

nematau situacijos, negaliu konkrečiai atsakyti, tačiau reikia žiūrėti į jūsų gauto sutikimo turinį.

Jeigu sutikimas tinkamai sudarytas ir aiškiai matosi, kad turi leisti prisijungti (sutiko kažkada),

reiškia turite teisę jungtis. Aišku, jis turi teisę nebenorėti sutikti, todėl tokiais atvejais reiktų prie tokio sutikimo sudaryti ir sutartį dėl pasijungimo, joje numatant visas sąlygas ir mokesčius, jei tokių yra.

Tokiu atveju kaip jūsų, galite eiti per jėgą ir jungtis, jei kvies policiją - parodysite policijai sutikimą. tada jis galės jus duoti į teismą, eisite pasiginčyti teisme. Kas laimės - nelabai aišku. Bent jau iš to, ką parašėte. jeigu sutikime yra pasakyta, kad neatlygintinai sutinka su pasijungmu, galimai jūsų teisybė. Jei to žodžio nėra - visko gali būti...


Lankytojų klausimai publikuojami be korektūros.