Klausk specialisto

Klausimas ir atsakymas bus publikuojami šiame tinklalapyje.
Labai prašytume rašyti klausimus be rašybos klaidų.
Dalius Viršilas (VŠĮ Statybos teisė)

atsakys į Jūsų klausimus apie Projektavimą, statybos leidimų gavimą, ginčų tarp bendrasavininkų ar kaimynų sprendimą, statinių įteisinimą, namų pridavimą, savavališkos statybos įteisinimą/legalizavimą, statybos užbaigimo procedūras bei įregistravimą registrų centre.


 

Dalius yra statybos valdymo platformų INOSTATUS PROJECT ir PLANUOJUSTATYBA.LT autorius.


Dalius Viršilas projektavimo, statybos valdymo ir teisės srityje dirba virš 18 metų. Jis pasidalins unikalia patirtimi, kurią įgijo dar dirbdamas Valstybinėje teritorijų planavimo ir statybos inspekcijoje, saugotinų teritorijų planavimo bei statybos valstybinės priežiūros vyresniuoju specialistu, atstovaudamas apskrities viršininką teismuose dėl neteisėtų statybų.
Padės išspręsti bet kurią problemą (kūrybiškai), kurios neišsprendžia jokie kiti specialistai ir įmonės.
 


VŠĮ Statybos teisė,
Memelex Grupė
Projektų ir Statybų valdymas
Statybos techninė priežiūra

Šaulių g. 44, Klaipėda
Gedimino pr. 9, Vilnius
+37060044499
www.memelex.lt
www.statybosteise.lt

 

Ekspertas atsako:
Nuo: Juozas
2021-01-26
Laba diena grbm.Daliau.
Ar reikia leidimo mobiliam nameliui ligi 50kv/m statant ant betoninių polių arba ygrežiamų metalinių poliu statybai nuosavoje žemėje,kaimo vienkiemyje?
Ir pirtelės karkasinės statybai ligi 20 kv/m ant pabetonuoto pagrindo? Dėkingas būsiu už info.: )

Sveiki, Juozai. Ne, nereikia (jeigu nameliai mobilūs ir nesujungti tvirtai su žeme).

Jeigu niekam netrukdote, niekam nekenkiate - galite tuos polius susigręžti irgi.

Nesudėtingą pirmos grupės statinį galima statyti be projekto ir be leidimo.

Klausimai ekspertui:

Visos temos

Nuo: Iveta
2021-05-13
Sveiki,
Kaimynai savo sklypą yra susikėlę 20-30cm aukščiau nei mūsų. Jo šlaitas baigiasi mūsų sklype. Jis turi lygų sklypą, o jau mūsų sklype jo šlaitas. Po lietaus šlaitas po truputi byra, per pusę tvarkyti jo nenori, savo sklypo aš išsilyginti negaliu, nes tuomet "padarau žalą jo turtui". Kaip elgtis tokioje situacijoje? Ar jis iš tiesų teisus? Tai yra naujai formuojamas kvartalas, visi naujakuriai, statybos nėra senos. Nejau gali susikelti savo sklypus kiek nori ir šitaip gadinti kitų žemės plotus?
Atsako: Dalius Viršilas (VŠĮ Statybos teisė)

Laba diena, Iveta,

kaimynas turi vadovauti savo projekte, Sklypo vertikaliniame plane nurodytų reikalavimų.

Visada galite skųsti VTPSI, jie išsiaiškins, ar kaimynas atitinka projektą ir ar gali taip būti...

Nuo: Jurgita
2021-05-04
Sveiki, esu paveldėjusi su dėde namų valdos sklypą ir namą per pusę, dabar noriu atsidalinti žemės sklypą ir statyti namą. Ar gausiu leidimą namo statybai? ar netrukdys pusė namo mano žemėje?
Atsako: Dalius Viršilas (VŠĮ Statybos teisė)

Laba diena, Jurgita. Pagal LR Žems įstatymą jums ta namo dalis trukdys. Turite formuoti savo sklypą atskirai.

Nuo: Artūras
2021-03-08
Sveiki, Širvintų rajone. Kaime, yra namu valdos sklypas be jokių pastatų. Ar galima būtų statyti pagalbinį ūkio pastatą iki 80m2 ir 8,5m aukščio be statybos projekto ir leidimo.? Dėkui už atsakymą:)
Atsako: Dalius Viršilas (VŠĮ Statybos teisė)

Sveiki, Artūrai. Taip, galima statyti pagalbinio ūkio nesudėtingą antros grupės statinį, jeigu jis nepažeidžia kitų interesų (kaimynai, apsaugos zonos ir pan.)

Nuo: Klaudas
2021-01-29
Laba diena, noriu pasiteirauti. Neseniai nusipirkome sklypa namu valdos teirtorijoje. aplinkiniai sklypai buvo neparduoti. Tačiau priešais esantis sklypas buvo neseniai nupirktas. Problema ta, kad savininkas 6-7 a sklype, nuolatos laiko 4 neeksplotuojamas mašinas, o neseniai atsivežė 3 konteinerius (furos) be pamato ir jokiu atstumu laikymųsi nuo sklypo ribų..Vienu žodžiu - nuo musu terasos atsivėre vaizdas į šiukšlyną...Ar galima kaip nors šia problemą išspresti, drausti ar bausti savininką už tokią sklypo nepriežiūrą...
Atsako: Dalius Viršilas (VŠĮ Statybos teisė)

Sveiki,

kreipkitės į savivaldybę ir į visuomenės sveikatos centrą - jie nustatys, ar kaimynas nepažeidžia kokių nors teisės aktų ir bus aišku, ką su juo daryti toliau :)

Nuo: Laima
2021-01-29
Laba diena,
statau modulinį namą 52m²+ terasa 30m². Šio namo energetinė klasė A-B. Namas jau yra pagamintas gamykloje pagal gamintojo projektą. Žemės sklypas yra namų valdos paskirties Kauno rajono kaime. Pamatai planuojami gręžtiniai arba poliniai (dar nedarytas žemės sklypo grunto tyrimas). Ar tokiam namui reikalingas statybos leidimas ir kokius dokumentus reiktų pateikti leidimo gavimui? Ar leidimui gauti tinka namo gamintojo projektas? Ar būtų tikslinga tokį pastatytą namą registruoti kaip ūkinį pastatą su gyvenamąja dalimi?
Atsako: Dalius Viršilas (VŠĮ Statybos teisė)

Laba diena, Laima.

Jeigu norite ir toliau laimingai gyventi, jūs turite užsakyti ir pasirengti techninį darbo projektą, gausti statybos leidimą ir deklaruoti statybos užbaigimą bei turtą (namą) registruoti Registrų Centre. Kitaip - bus sunkiau su nuosavybės teisėmis, o kartais dar ir inspekcija norės baudą vieną kitą uždėti.

Nuo: Sandra
2021-01-25
Laba diena. Turime tokia situacija.
Priestatas ira prijungtas prie dvieju aukstu daugiabucio(6 butai). Musu butas turi komercine paskirti ir ira antrame aukste. Grozio salonas. Priestatu laiptine naudojames tik musu salonas. Priestatas laiptine jau pastatytas virs 20 metu. Priestatas laiptine ira avarine bukle. siuo metu ir noretume nugriauti ir perststyti nekeiciant paskirties ir parametru, tik vat vietoi plytu norime statyti metaline konstrukcija su stiklu 50_50.Tai butu sandwich plokstes50% ir stiklo 50%.priestato (2.5m galine siena- 4m-sonine siena2,5m fasadine siena) sienos per Du aukstus. Galine siena ir puse sonines sienos (isilgai) butu sandwich plokstes ir likusia priestato dali sienu butu vitrininiai stikla. Keiciant isvaizda priestato ar reikalinga registruoti priestata kaip nauja statini? Ir girdejau kad nuo sausio 1 2021 metu isigaliojo nauji istatymai del neigaliuju. Ar igalime su draugija sudaryti sutarti del prie iejimo palikto skambucio ir mes galime pas juos atvykti del grozio paslaugu. Kas reikalinga musu atvejui?
Pagarbiai Sandra Trucilauskiene
Atsako: Dalius Viršilas (VŠĮ Statybos teisė)

Laba diena, Sandra,

tokius dalykus turite spręsti kartu su pasirinktu profesionaliu projektuotoju, projekto vadovu.

Jums reikės labai nemažai procedūrų atlikti, įskaitant ir kaimynų daugumos sutikimų gavimą ir kitų institucijų leidimus.

Nuo: Ramūnas
2021-01-25
Sveiki
Noriu pastatyti kaime garąžą,ant betonuotų polių.
Prašau pasakyti man,kokiu atstumu turečiau statyti nuo gretimo sklypo ribos? Ačiū.
Atsako: Dalius Viršilas (VŠĮ Statybos teisė)

Sveiki, atstumas nuo sklypo ribos - 3.0 metrai, o jei arčiau - reikia kaimyninio sklypo savininko sutikimo.

Nuo: Sandra
2021-01-24
Sveiki,
Klaipėdos r. turiu gyvenamosios paskirties namą su nepilnai 4 a. žemės sklypu, atstumai tarp namų itin nedideli - nuo 2,5 iki 6 m. Noriu nusipirkti ir statyti laikinos paskirties statinį - sandėliuką įrankiams (be pamatų, bus atvežtas ir pastatytas). Ar man reikia leidimo iš gretimo sklypo savininko, jei noriu, kas šis sandėliukas būtų arčiau nei 3 m nuo sklypo ribos? Labai lauksiu atsakymo
Atsako: Dalius Viršilas (VŠĮ Statybos teisė)

Sandra,

nereikia jokių sutikimų, nes toksai be pamatų sandėliukas nėra laikomas statiniu.

Nuo: Neringa
2021-01-22
Norim statyti ūkinį pastatą kartu su garažu (pastoge). Ar reikia leidimo? Iki kiek kvadratų nereikia leidimo. Ar yra kokie nors kiti reikalavimai?
Atsako: Dalius Viršilas (VŠĮ Statybos teisė)

Laba diena, Neringa,

kaimo vietovėje, ūkiniai pastatai gali būti statomi iki 80M2 bendrojo ploto ir 8,5 m aukščio...

Nuo: Ingrida
2021-01-22
Sveiki planuojame statyti namą ar uztenka pirkti projektą su leidimu internetu ir ji forminti savivaldybėje ar reikia pirma kreiptis ten ir samdyti architekta
Atsako: Dalius Viršilas (VŠĮ Statybos teisė)

Laba diena,

nežinau ar dar aktualus klausimas (gal jau pasistatėte), bet (gal jau kaip spėjote išsiaiškinti) jums pirmiausia reikia kreiptis į savivaldybės architektūros skyrių dėl architektūrinių reikalavimų ir projektavimo techninių sąlygų iš įvairių inžinerinės infrastruktūros institucijų (vanduo, elektra ir pan.), po to samdyti architektą (projekto vadovą), kuris suprojektuoja (arba pritaiko kartotinį projektą) jūsų sklype ir suderina jį bei gauna statybos leidimą.

Nuo: Iveta
2021-01-22
laba diena,

Planuojame pirkti namų valdos žemės sklypą su namo projektu. Namo projektas ir statybų leidimas išduotas prieš 10 metų ( jau nebegalioja). Ar galima pratęsti statybų leidimą? Namo projektas yra B arba C klasės(tiksliai nežinau klasės), ar pratęsus statybų leidimą galios ta pati energetinė klasė ar reikės namo projektą perplanuoti į A+ klase? Ar galima atlikti minimalius projekto pakeitimus išlaikant primine energetine klase?

Dėkoju už atsakymą
Atsako: Dalius Viršilas (VŠĮ Statybos teisė)

Iveta, tas statybos leidimas, jei buvo išduotas prieš dešimt metų, galioja (jie visi pratęsti)...

pagal tą projektą galite ir statyti, nieko keisti nereikia, nebent norėtumėt patys.

Nuo: Remigijus
2021-01-22
Sveiki. randu neviena skelbima su tokiu uzrasu: bendras plotas 140kv ( 1aukstas namas 80kv; 2aukstas mansarda 60kv. (bet gyvenama erdve)
Klausimas: cia legalu? jei ne kokios kliutys iskiltu norint sutvarkyti dokumentus? ir kiek tai mazdaug kainuotu? (kaimo vietove)

Aciū.
Atsako: Dalius Viršilas (VŠĮ Statybos teisė)

Laba diena.
neaiški informacija, todėl nieko negaliu atsakyti į tą klausimą. Reikia žiūrėti dokumentus, kas įregistruota, kas suformuota, kas leidžiama ir pan. Dažniausiai tiesa būna kažkur per vidurį, tad prieš perkant reikėtų pasitikrinti...

Nuo: Irmantas
2021-01-20
Sveiki šiais metas žadu statyti garažą statyti žadu arčiau kaimynų kadangi su jais pasirašęs sutikimą dėl to. Klausimai keli kokis didžiausios kvadratūros garažą galiu statyti kad nereiktu statybų leidimo ir projekto? Koks didžiausias aukštis? Kiek supratau tarp atraminių sienų negali būti didesnis tarpas nei 6m.
Atsako: Dalius Viršilas (VŠĮ Statybos teisė)

Sveiki, tai kaip ir viską jau žinot :)

Nesudėtingi statiniai, kuriems nereikia statybą leidžiančio dokumento yra aprašyti ir išvardinti - STR 1.01.03:2017 „Statinių klasifikavimas“ .

VI SKYRIUS

NESUDĖTINGIEJI STATINIAI

PIRMASIS SKIRSNIS

STATINIŲ PRISKYRIMO
NESUDĖTINGIESIEMS STATINIAMS POŽYMIAI

15. Nesudėtingieji statiniai skirstomi į šias grupes:

15.1. I grupės nesudėtingieji statiniai;

15.2. II grupės nesudėtingieji statiniai.

16. Nesudėtingųjų statinių sąrašas pateikiamas Reglamento 2 ir 3 lentelėse. Objektai laikomi nesudėtingaisiais statiniais, jei jie atitink


Daugiau...
Atsako: Dalius Viršilas (VŠĮ Statybos teisė)

Sveiki, tai kaip ir viską jau žinot :)

Nesudėtingi statiniai, kuriems nereikia statybą leidžiančio dokumento yra aprašyti ir išvardinti - STR 1.01.03:2017 „Statinių klasifikavimas“ .

VI SKYRIUS

NESUDĖTINGIEJI STATINIAI

PIRMASIS SKIRSNIS

STATINIŲ PRISKYRIMO
NESUDĖTINGIESIEMS STATINIAMS POŽYMIAI

15. Nesudėtingieji statiniai skirstomi į šias grupes:

15.1. I grupės nesudėtingieji statiniai;

15.2. II grupės nesudėtingieji statiniai.

16. Nesudėtingųjų statinių sąrašas pateikiamas Reglamento 2 ir 3 lentelėse. Objektai laikomi nesudėtingaisiais statiniais, jei jie atitinka Statybos įstatyme [3.3] įtvirtintą sąvoką.

17. Nesudėtingieji statiniai valstybiniuose parkuose, valstybiniuose rezervatuose, valstybiniuose draustiniuose, biosferos rezervatuose turi atitikti specialiuosius projektavimo ir statybos reikalavimus, nustatytus saugomų teritorijų individualiuose apsaugos reglamentuose ir saugomų teritorijų regioniniuose architektūriniuose reglamentuose [3.13].

18. Objektai, kurių statinio matmenų įvertinimo koeficientas K < 10, nelaikomi nesudėtingaisiais statiniais ir jiems netaikomi Statybos įstatymo [3.3] reikalavimai. Statinio matmenų įvertinimo koeficientas K apskaičiuojamas pagal 3 lentelės „Inžineriniai statiniai“ 22 punkte pateiktą formulę.

19. Nesudėtinguosiuose statiniuose atstumas tarp atraminių konstrukcijų neturi viršyti 6,0 m.

ANTRASIS SKIRSNIS

NESUDĖTINGŲJŲ STATINIŲ SĄRAŠAS

2 lentelė

www.e-tar.lt/portal/lt/legalAct/c14e6210afe511e6b844f0f29024f5ac/asr
Nuo: Darius
2021-01-20
Sveiki,
turiu sklypa ant ežero kranto, sklypas ribojasi su pakrante, jame yra apie 300m2 pastatas, buvusi vandens siurblinė, aplinkiniu lauku laistymui. Pastatas jau seniai nenaudojamas pagal paskirti. Sklypo geodeziniai matavimai atlikti, suformuotas sklypas pastato prieziūrai. Ar galiu ant šio pastato pamatu statyti gyvenamaji nama, arba bent vasarnamį ? Ar reikalingas leidimas abiem atvejais ar tik gyvenamui namui? Ar būtina keisti sklypo paskirtį jei vistik nusprendžiu statyti tik vasarnami (iki 80 m2) . Ar sklypo paskortis keičiama tik namui statyti? Ežeras kaimelio seniūnijos ribose, kaimelyje apie 800-900 gyventoju.
Ačiū
Atsako: Dalius Viršilas (VŠĮ Statybos teisė)

Jau atsakytas

Nuo: Darius
2021-01-19
Sveiki,
turiu sklypa ant ežero kranto, sklypas ribojasi su pakrante, jame yra apie 300m2 pastatas, buvusi vandens siurblinė, aplinkiniu lauku laistymui. Pastatas jau seniai nenaudojamas pagal paskirtį. Sklypo geodeziniai matavimai atlikti, suformuotas sklypas pastato prieziūrai. Ar galiu ant šio pastato pamatu statyti gyvenamaji nama, arba bent vasarnamį ? Ar reikalingas leidimas abiem atvejais ar tik gyvenamui namui? Ar būtina keisti sklypo paskirtį jei vistik nusprendžiu statyti tik vasarnami (iki 80 m2) . Ar sklypo paskortis keičiama tik namui statyti? Ežeras kaimelio seniūnijos ribose, kaimelyje apie 800-900 gyventoju.
Ačiū
Atsako: Dalius Viršilas (VŠĮ Statybos teisė)

Sveiki, Dariau. Tokio lygio konsultacija, su tokiais klausimai - reikalauja išsamesnės analizės ir kruopštaus bei nuodugnaus tyrinėjimo. Panašų dalyką, kokio jūs norite, esame padarę. Tačiau turi būti ir rajono bendrajame plane numatytas naudojimo būdas (jei jau norite gyvenamojo namo) - gyvenamiesiems mažaaukščiams pastatams. Dažniausia reikia analizuoti ir aiškintis, tai užtrunka ir kainuoja...

Nuo: Kęstutis
2021-01-19
Įmonė turi žemės sklypą, kurio naudojimo būdas - gyvenamoji teritorija. Įmonė nusprendė joje pastatyti sandėliavimo patalpas iš jūrinių konteinerių. Ar įmonei reikia kokių leidimų? Žemės sklypas nėra įtrauktas į paveldą ar saugomą draustinį. Ačiū. Lauksiu atsakymo.
Atsako: Dalius Viršilas (VŠĮ Statybos teisė)

Sveiki, Kęstuti,

Jūriniai konteineriai, kaip suprantu bus nesujungti su žeme, t.y. be pamatų. Tokie sandėliai nepapuola į Statybos įstatyme apibrėžtą statinio kategoriją, tad statybos projekto ir leidimo tokiems nereikia.

Nuo: Juste
2021-01-19
Sveiki, ar žemės ūkio paskirties sklype, kuris prieina iki ežero galima nesudėtingų statinių statyba? Ar tam reikia keisti žemės paskirtį?
Atsako: Dalius Viršilas (VŠĮ Statybos teisė)

Juste,

reikia paanalizuoti visas (įskaitant vandens telkinių) apsaugos zonas ir tada būtų galima spręsti, ką galim statyti. Dažnu atveju, reikia formuoti ūkininko sodybcietės parinkimo projektą ir registruoti ūkininko sidybą, bet galimai - vieną kitą nesudėtingą, pagalbinio ūkio paskirties (pirtelę ar pan.) gal ir galima...

Nuo: Kristina
2021-01-19
Sveiki, turiu žemės sklypą Panevėžio rajone (žemes ūkio paskirties) 40 arų. Noriu statyti tik pirtį . Ar reikia keisti žemės paskirtį, jei taip tai į kokią? Sklype elektros nėra, kad ją atvesti prašo namo projekto. Gyvenamo namo statyti nesiruošiu. Ar užteks pirties projekto elektros atvedimui? Elektra eina šalia sklypo. Ačiū
Atsako: Dalius Viršilas (VŠĮ Statybos teisė)

Laba diena, Kristina,

pirčiai statyti projekto nereikia, o elektrai atvesti ESO galte pateikti pirties registracijos dokumentus...

Nuo: Giedrė
2021-01-19
Sveiki, beveik visas sklypas papuola į vandens pakrantės apsaugos juostą. Ar galima tvoros statyba nuo kaimyno pusės ( planuojama atitraukti 3 metrus nuo ribos ir statyti tvorą iki 5m), statybų inspekcija, aplinkosauga , savivaldybė pateikia skirtingus atsakymas. Nėra aiškumo.
Atsako: Dalius Viršilas (VŠĮ Statybos teisė)

Laba diena, reikia žinoti tiksliai situaciją, išnagrinėti, tada galima duoti tikslesnį atsakymą. Tvoros 5 metrų aukščio nelabai esu matęs Lietuvoje, bet, gavus visus reikiamus leidimus (parengtą projektą suderinus), manau, kad galima.

Nuo: Ieva
2021-01-18
Sveiki,
Ar galima statyti šalia seno gyvenamo namo antrą t.y.naują gyvenamą namą ( gyventi sename iki statybų pabaigos, vėliau seną nugriauti)? Sklypas kaime, 30a.
Atsako: Dalius Viršilas (VŠĮ Statybos teisė)

Laba diena, Ieva,

galima, tačiau reikia projekto ir statybos leidimo.

Jums reikia kreiptis į tokią įmonę, kaip Memelex arba panašią projektavimo įmonę, kuri padėtų su pirminiais dokumentais ir suprojektuotų jūsų namą.


Lankytojų klausimai publikuojami be korektūros.