Pagal temą

Apdares un remonta darbiApgaismojumsApkures cauruļvadi, armatūraApkures iekārtasApkures sistēmu un katlu telpu uzstādīšanaApmācība, kvalifikācijas celšanaApmetums, ķiteApsiltināšana, tehniskā izolācijaApsildāmā grīdaArmatūra, karkasi, tīkli, locījumiArtēziskās un ģeotermiskās akasAtjaunojamie enerģijas avotiAttīrīšanaAutomātikaBetons, betona maisījumiBiroja mēbelesBloki, sienas plāksnesBruģis, apkārtējās vides sakārtošanas elementiBūvkravu pārvadājumiBūvniecības tiesībasCaurules, cauruļvadiCeltniecības darbiCeltniecības ēku projektēšana, arhitektiCeltniecības materiāli, celtniecības materiālu veikaliCeltniecības projektu vadībaCeltniecības vagoniņi, konteineri, mobilās telpasCeltniecības iekārtasDarbu drošība, darba apģērbsDrošības sistēmas, signalizācijaDurvisDzelzsbetona izstrādājumiElektriskie darbarīkiElektrības darbi, elektriķiEnergoefektīvas ēkasĒku celtniecībaĒku konstrukcijasFasādes, fasāžu apdareGaisa kondicionieriGarāžu, rūpniecības vārtiGrīdu segumi, grīdasGriesti, griestu apdareGuļbaļķu mājas, koka mājasHidroizolācijas materiāliIepakojums un taraInterjera dizainsInterjera detaļasInženierkomunikācijasIzolācijas materiāli, putu poliestersJumta segumsJumta logiJumta klāšanaKamīni, krāsniņas, krāsnisKāpnes, margasKokmateriāls, kokmateriāla izstrādājumiKoka grīda, parkets, laminātsKoksnes apstrādāšanas instrumenti, darbmašīnasKrāsas, lakas, gruntsKurināmais, malka, granulas, briketesĶieģeļiLabiekārtošana, apzaļumošanaLīme, hermetizēšanas materiāli, hermētiķiLietus ūdens novadīšanas sistēmasLogiMantojuma apsaimniekošanaMetāla konstrukcijas un rezervuāriMetāla izstrādājumi, metāla apstrādeMetāla apstrādāšanas instrumenti, darbmašīnasMēbeļu izgatavošanas materiāli, mēbeļu furnitūraMēbeles, dzīvojamo telpuMērīšanas, uzraudzības ierīcesMūrēšana, apmetuma uzlikšana, betonēšanaNekustamais īpašums, vērtēšanaNojaukšanas darbiNotekūdeņu novešanaNotekūdeņu attīrīšanas iekārtasPamatiPārkraušanas pakalpojumiPirtis, baseini, uzstādīšanaPlastmasa, plastmasas izstrādājumiPlāksnesRadiatoriRasējumi. DrukāšanaRenovācijaRestaurācijaRūpniecības grīdaSantehnikas darbiSantehnikaSastatnes, segumiSienu segumiSiltumizolācijas materiāliSkursteņiSlēdzenes, rokturi, seifi, furnitūraSpeciālie celtniecības darbiSporta un spēļu laukumu iekārtojumsStarpsienasStikls, stikla izstrādājumiStiprināšanas elementiTāmes, darbu izcenojumsTerase, nojumesUguns drošībaUrbjiŪdens filtriŪdens piegāde ierīkošana, kanalizācijas ierīkošanaVannas istabas aprīkojumsVēdināšana, ventilācijaZemes ierīcība, ģeodēzija, kadastrālie mērījumiŽalūzijas, rullīšu žalūzijas, aizkariŽogi, vārti

BUAB „CCM Baltic“, stačiusio „Lidl“ parduotuves, bankrotas pripažintas tyčiniu

1. septembris

Verslo teisės advokatų profesinė bendrija „STRATEGUM Dargis ir partneriai“

Vyr. teisininkė Giedrė Kačinskienė

2017 m. rugpjūčio 17 d. Lietuvos apeliacinio teismo nutarties (Civilinė byla Nr.2-1231-798/2017) komentaras, apžvalga

BUAB „CCM Baltic“, stačiusio „Lidl“ parduotuves, bankrotas pripažintas tyčiniu

2017 m. rugpjūčio 17 d. Lietuvos apeliacinio teismo nutartimi, kuri įsigalioja nuo jos priėmimo dienos, BUAB „CCM Baltic“ bankrotas pripažintas tyčiniu, nors su tokia teismo pozicija jos valdymo organai nesutiko ir ją skundė.

Kas yra tyčinis bankrotas?

Pagal Įmonių bankroto įstatymo 2 str. 12 d. tyčinis bankrotas, tai įmonės privedimas prie bankroto, sąmoningai blogai valdant įmonę ar sudarant sandorius, kai buvo žinoma ar turėjo būti žinoma, kad jų sudarymas pažeidžia kreditorių teises. Teismas gali pripažinti bankrotą tyčiniu savo iniciatyva arba kreditoriaus ar bankroto administratoriaus prašymu.

Tyčinio bankroto priežastys

Teismas nustatė, kad šiuo atveju „UAB „CCM Baltic“ sudarinėjo nuostolingus ir ekonomiškai nenaudingus sandorius, įskaitant akcijų ar kito finansinio turto pirkimu, pardavimu ar perdavimu. Pavyzdžiui UAB „CCM Baltic“ akcininkų priimtas sprendimas parduoti UAB „CCM Baltic“ valdomas 100 proc. UAB „Titano ranga“ akcijas įmonei UAB „Talesta“ už 14 481 Eur gali būti vertintinas kaip turto pardavimas mažesne nei rinkos verte.

Teismas nustatė, kad UAB „CCM Baltic“ esant nemokiai ir teismuose nagrinėjant bankroto bylas, jos akcininkai per jų valdomą ir pelningą UAB „Talesta“ dengė kreditorinius reikalavimus tų kreditorių, kurie yra susiję su Valių gimine.

Taip pat nustatyta, kad buvęs UAB „CCM Baltic“ vadovas apgaudinėjo kreditorius – jis išsikėlė fizinio asmens bankroto bylą Latvijos Respublikoje ir po to su kreditoriais sudarinėjo laidavimo sutartis, išdavinėjo asmeninius vekselius.

Teismas nurodė, kad UAB „CCM Baltic“ buhalterinė apskaita buvo tvarkoma aplaidžiai, nes vien balansai laikotarpiu nuo teismui pateikto pareiškimo dėl bankroto bylos iškėlimo iki nutarties iškelti bankroto bylą keitėsi kelis kartus, o įmonės turimos atsargos sumažėjo iki 7 963 Eur, nors praėjusiais finansiniais metais jos sudarė 1 185 049 Eur. Tai rodo, kad įmonėje nebuvo nurašomos medžiagos, tuo pačiu iškraipomi balanso duomenys.

Byloje taip pat paaiškėjo, kad darbo užmokestis UAB „CCM Baltic“ darbuotojams buvo nemokamas nuo 2016 metų balandžio – birželio mėnesių, o neišmokėta suma sudarė 219 927,26 Eur. Teismas pasisakė, kad žinodamas tokią situaciją UAB „CCM Baltic“ vadovas privalėjo kreiptis į teismą dėl bankroto bylos iškėlimo, tačiau to nepadarė ir priešingai, kreditoriams iškėlus bylą teisme dėl bankroto, jai priešinosi ir su tuo nesutiko.

Teismas pasisakė, kad iš tokių vadovų ir akcininkų veiksmų galima preziumuoti, kad įmonė buvo sistemingai vedama prie bankroto tyčia.

Kokios tyčinio bankroto pasekmės?

Verslo teisės advokatų profesinės bendrijos „STRATEGUM Dargis ir partneriai“ teisininkė Giedrė Kačinskienė komentuoja, kad pripažinus bankrotą tyčiniu, bankroto administratorius patikrina įmonės sudarytus sandorius už paskutinius 5, o ne 3, kaip įprasta, veiklos metus. Nustačius nenaudingus ar neteisėtus sandorius, tokie sandoriai ginčijami teisme.

Be to, pripažinus bankrotą tyčiniu, bankrutuojančios įmonės valdymo organams gali būti taikoma asmeninė atsakomybė. Tai reiškia, kad neužtekus bankrutuojančios įmonės turto skoloms padengti, išieškojimas gali būti nukreiptas į jų asmeninį turtą.

Visai nesenai Lietuvos Aukščiausias teismas yra išaiškinęs, kad tyčinio bankroto atveju atsakingi asmenys turi padengti visų kreditorių reikalavimus, o ne tik tų, kurių kreditoriniai reikalavimai susidarė iki įmonei tampant nemokia. Teisininkės Giedrės Kačinskienės teigimu, valdymo organų asmeninė atsakomybė yra pagrindinė priežastis, dėl ko kreditoriai aktyviai dalyvauja skolininko bankroto procedūrose.

Tokiais atvejais gresia ir baudžiamoji atsakomybė - pripažinus bankrotą tyčiniu, iš karto informuojama ikiteisminio tyrimo institucija dėl tyrimo pradėjimo siekiant nustatyti, ar yra nusikalstamo bankroto požymių (LR Baudžiamojo kodekso 209 str.). Nustačius nusikalstamo bankroto atvejį, įmonės vadovui ar akcininkui gresia baudžiamoji atsakomybė, t. y. laisvės atėmimo bausmė iki 3 metų.

 

Nauji straipsniai