Renovuojamų fasadų šiltinimui – nevėdinamosios ETICS sistemos su polistireniniu putplasčiu
24 ноября 2009 г.
Horizonte grėsmingai tvenkiantis energetinės krizės, aukštų šildymo kainų debesims, dėmesys natūraliai krypsta į sprendimus, galinčius padaryti situaciją mažiau skausmingą. Viena iš priemonių neabejotinai yra senesnės statybos pastatų renovacija. Priežasčių, kodėl pastatų renovacija mūsų šalyje niekaip neįsibėgėja, yra daug, o tarp jų ne paskutinė vieta tenka renovacijos kaštams. Todėl natūralu ieškoti būdų, kurie leistų, kiek įmanoma, sumažinti kaštus ir sykiu laiduoti aukštą kokybę. Čia norėtume glaustai pristatyti galimybę pastatų fasadus apšiltinti nevėdinamosiomis išorinėmis sudėtinėmis termoizoliacinėmis sistemomis (ETICS – populiaraus tokių sistemo angliško pavadinimo External thermal insulation composite systems) su polistireniniu putplasčiu, išsklaidyti apie tokias sistemas tebesklandančius, jokio pagrindo neturinčius neigiamus gandus.
ETICS su polistireniniu putplasčiu – tai tiesiai ant pastato fasado tam tikra tvarka montuojamas gaminių komplektas, sudarytas iš armuoto pluonasluoksnio tinko, armavimo tinklelio, klijų, mechaninių tvirtinimo elementų, specialaus fasadinio polistireninio putplasčio EPS 70. Tokia sistema apdailinama dekoratyviu tinku bei fasadų dažais. Šios dangos lengvai plaunamos elastingos, atsparios stipriam lietui ir ultravioletiniams saulės spinduliams, neleidžia vandeniui patekti į konstrukciją. Toks šiltinimo variantas tinka visų rūšių gyvenamiesiems, viešosios paskirties ir pramonėms pastatams, sienos gali būti laikančiosios ir nelaikančiosios.
Nevėdinamosios ETICS sistemos su polistireniniu putplasčiu ant fasado schema
1 – armuotas plonasluoksnis tinkas;
2 – armavimo tinklelis;
3 – polistireninis putplastis;
4 – klijai;
5 – smeigė;
6 – laikantysis sienos sluoksnis;
7 – sienos apdaila patalpoje.
Kaip apšiltinti pastato fasadus taikant nevėdinamąją ETICS sistemą su fasadiniu polistireniniu putplasčiu EPS 70, aiškinama 2005 m. Putų polistirolo gamintojų ir vartotojų asociacijos parengtose ir LR Aplinkos ministerijoje įregistruotose Statybos taisyklėse ST 124555837.01:2005 „Atitvarų šiltinimas polistireniniu putplasčiu“. Šiose taisyklėse pateikiama daug įvairių jungčių bei mazgų apšiltinimo brėžinių, smulkiai ir nuodugniai bei iliustruojant schemomis nurodoma, kaip paruošti šiltinamą paviršių, kaip tvirtinti prie fasado polistireninio putplasčio plokštes, kaip atlikti apšiltintos sienos plonasluoksnę apdailą. Elektroniniu pavidalu visas šias Statybos taisykles, taip pat visus su jais susijusius brėžinius taip pat galima rasti internete adresu: www.kaunosilas.lt
Kodėl renovuojant verta rinktis nevėdinamąją ETICS su fasadiniu polistireniniu putplasčiu? Pirmiausia galima paminėti, jog su polistireninio putplasčio plokštėmis lengva ir patogu dirbti, nebūtina imtis jokių saugos priemonių, mat polistireninio putplasčio gaminiai nei dirgina, nei yra toksiški. Tinkamai įrengta tokia sistema laiduoja našumą, yra ilgaamžė ir – svarbiausia! – pigiausia iš visų, su kuriomis galima pasiekti tokio paties termoizoliacinio rezultato. VGTU Pastatų konstrukcijos katedros docento dr. Česlovo Ignatavičiaus duomenimis, tokia nevėdinamoji ETICS sistema su polistireniniu putplasčiu, pavyzdžiui, Vokietijoje 120% procentų pigesnė nei vėdinamoji ir 40% pigesnė nei nevėdinamoji su mineraline vata. Apytikriai skaičiuojant, šiandien Lietuvoje toks fasado vieno kvadratinio metro apšiltinimas 15 cm storio polistireniu putplasčiu, kurio vieno kvadratinio metu kaina šiuo metu yra 18–20 Lt, kainuotų apie 200,- Lt su PVM, įskaitant 40% sudarančią darbų kainą.
Nevėdinamosios ETICS sistemos su fasadiniu polistireniniu putplasčiu nevėdinamųjų sistemų su kitomis izoliacinėmis medžiagomis atžvilgiu greta ekonomiškumo turi ir kitokių privalumų. Pasak dr. Česlovo Ignatavičiaus, Vokietijoje atlikti natūriniai apšiltintų fasadų tyrimai parodė, kad veikiant kintamai garinei drėgmei bei kintamai temperatūrai, polistireninio putplasčio savybės praktiškai nekinta, tuo tarpu kitų izoliacinių medžiagų stipris sumažėja ne iki 50%. Dėl šios priežasties apšiltinimo technologijoms su kitomis izoliacinėmis medžiagomis keliami griežtesni reikalavimai negu apšiltinimo technologijoms su polistireniniu putplasčiu.
Negana to, Lietuvoje ir kitose šalyse atlikti tyrimai rodo, kad pastatų išorės sienos, apšiltintos polistireniniu putplasčiu ir nutinkuotos plonasluoksniu tinku, gerai atlaiko smūginius bandymus pagal ISO 7892. Tai rodo polistireninio pulpasčio gerą mechaninį stiprį. Ši savybė, pasak dr. Česlovo Ignatavičiaus, labai svarbi ir aktuali. Mat per mechaniškus apšiltinimo pažeidimus į šilumos izoliaciją bei laikančiąsias sienas ir kitas konstrukcijas ima skverbtis vanduo, įvairūs teršalai. Tokiose vietose sienos nesulaiko šilumos, genda jų apdaila, mažėja pastato eksploatacijos trukmė. Dr. Česlovas Ignatavičius pabrėžia, jog, naudojant polistireninį putplastį, tokių defektų galima lengviau išvengti nei naudojant kitas, silpnesnes, termoizoliacines medžiagas.
Tačiau kodėl į tokią sistemą, jei ji tokia efektyvi ir sykiu pigi, vis dar šnairuojama? To pagrindinės priežastys, matyt, yra dvi. Pirmoji – polistireninį putplastį kaip medžiagą tebelydintis įvairiausi niekuo pagrįsti gandai bei mitai. Čia į visus juos nesigilinsime ir nekart pateiktų argumentų nebekartosime. Paminėsime tik du šiuo atveju svarbesnius momentus.
Pirma, tebegaji nuomonė: polistireninio putplasčio šiltinant fasadus nevalia naudoti dėl jo degumo. Atsakant pirmiausia pastebėtina, jog Lietuvoje šiltinimui leidžiama naudoti tik savaiminio užgesimo savybėmis pasižymintį polistireninį putplastį. Tačiau net ir toks polistireninis putplastis, jei bandomas tik jis vienas, iš tiesų priskiriamas E degumo klasei. Tačiau dabar galiojančiame statybos techniniame reglamente STR 2.01.04:2004 „Gaisrinė sauga. Pagrindiniai reikalavimai“ reikalaujama bandyti ne pliką izoliacinę medžiagą, bet sudėtinį statybos produktą – termoizoliacinę sistemą. Ir štai tada, bandant ETICS sistemą su polistireniniu putplasčiu, gaunami labai įdomūs rezultatai: paaiškėja, kad tokios sistemos priskirtinos B-s1, d0 degumo klasei. O tai tokia pati degumo klasė, kuriai priklauso ir ETICS sistemos su mineraline vata. Tokie rezultatai gauti Lietuvos gaisrinių tyrimų centrui 2005 m. išbandžius UAB „Kauno šilas“ fasadų šiltinimo sistemą su polistireniniu putplasčiu, o 2008 m. rugsėjo 18 d. – UAB „Alkesta“ fasadų šiltinimo sistemą „Pro Thermo Wall BPS“ su polistireniniu putplasčiu, mineraliniu tinku ir silikatiniais dažais. Bet ką reiškia degumo klasė B-s1, d0? Tai reiškia, kad tokią sistemą galima teisėtai ir be apribojimų naudoti ne tik mažaaukščiams, bet ir daugiaaukščių gyvenamųjų namų, prekybos ir kitos paskirties pastatams. Tam tikrų institucijų bei įstaigų atstovų, taip pat kitų pavienių asmenų aiškinimai, girdi, polistireninį putplastį draudžiama naudoti daugiaaukščiams pastatams šiltinti, yra klaidinantys, melagingi ir neteisėti.
Dėl polistireninio putplasčio ilgaamžiškumo, tai šios medžiagos atsparumą senėjimo procesams daugkart nedviprasmiškai yra patvirtinę užsienio nepriklausomi ekspertai bei moksliniai institutai, daugelį metų stebėję polistireninį putplastį įvairiose taikymo srityse. Patikimai nustatyta, kad polistireninis putplastis, sluoksniu apsaugotas nuo tiesioginių ultravioletinių saulės spindulių, visiškai išlaiko savo termoizoliacines bei mechanines savybes bei atlieka savo funkcijas per visą pastato gyvavimo trukmę, kuri šiandien paprastai apibrėžiama kaip mažiausiai 50 metų.
Antroji įtaraus požiūrio į nevėdinamąją ETICS sistemą priežastis susijusi ne tiek polistireniniu putplasčiu kaip izoliacine medžiaga, kiek apskritai su pačios tokio pobūdžio sistemos ilgaamžiškumu bei patvarumu nepriklausomai nuo to, kokia termoizoliacinė medžiaga joje naudojama. Neigiamai patirčiai įtakos turėjo daug statybinio broko, savavališki projektuotojo sprendimų kaitaliojimai, supaprastinti sprendimai, elementų sistemai rinkimasis iš skirtingų gamintojų ar tiekėjų ir dėl to nepakankama elementų sistemoje darna, nekokybiški sisteminiai elementai ir pan. Todėl pirmiausia būtina rinktis sertifikuotą sistemą ir sąžiningai laikytis fasado apšiltinimo projekto bei sistemos gamintojo ar tiekėjo instrukcijų. Nemažiau svarbu ir tai, kad darbus atliktų šioje srityje patyrę aukštos kvalifikacijos darbininkai. Pageidautina, kad tiekėjai kontroliuotų statybininkų darbą bei vėliau atliktų techninę sistemos priežiūrą. Sertifikuota, pagal reikalavimus kokybiškai įrengta nevėdinamoji ETICS sistema su polistireniniu putplasčiu patikimai tarnauti turėtų bent 25–30 metų.
Norintiesiems renovuoti pastatus tikrai verta nepasiduoti kartais pasigirstančių paviršutiniškų kritinių balsų įtaigai, bet patiems nuodugniau pasidomėti nevėdinamąja ETICS sistema su fasadiniu polistireniniu putplasčiu ir pasverti galimybę rinktis ją dėl ekonomiškumo bei gero rezultato.
UAB "Kauno šilas"
Energetikų g. 25B, LT-52482 Kaunas
Tel.: (37) 350139
UAB"Kauno silas" Rietavo padalinys, Kalakutiškės km, Rietavo savivaldybė.
Tel(448)48019,Fak.(448)69758.