Plastikinių langų priežiūra ir remontas – kokie darbai būtini?
2023 m. sausio 20 d.
Norint, kad langai kuo ilgiau tarnautų, svarbu tinkamai juos prižiūrėti siekiant išvengti nepageidautinų brangių gedimų. Pažeisti langai neužtikrina tinkamos šilumos ir garso izoliacijos ar vėdinimo, kyla saugumo iššūkių, todėl labai svarbu laiku imtis tinkamų langų priežiūros priemonių.
Tad į ką atkreipti dėmesį ir kaip elgtis, kad langai veiktų kokybiškai? Neretai neatidumas ar net menka smulkmena gali pažeisti lango konstrukciją – šiame straipsnyje atsakome į dažniausiai kylančius langų priežiūros ir tvarkymo klausimus bei pateikiame patarimų.
Plastikinių langų priežiūros pagrindai
Visiškai paprastos priemonės padeda užtikrinti langų ilgaamžiškumą.
Atkreipkite dėmesį kaip atidarote ir uždarote langus – rankena turi būti tiksliai toje pozicijoje, kurioje norima atidaryti langą. 90 laipsnių kampu pasukta rankena norint atverti langą iki galo, 45 laipsnių kampu pasukta rankena mikro ventiliacijai ir į viršų nukreipta rankenos pozicija vėdinimui. Stenkitės neatidarinėti langų ar nepalikti jų norimoje pozicijoje su neteisingai nukreipta rankena, nes kilus skersvėjui ar esant stipriam vėjui langas gali atsidaryti su per stipria jėga, kuri pakenks vyriams, rėmo konstrukcijai, ar lango stiklui.
Venkite skersvėjo ar stipraus vėjo, kuris trankys langą. Tačiau jei langai turi būti praverti esant nepalankioms sąlygoms, paremkite ar įtvirtinkite lango rėmą taip, kad šis nejudėtų.
Taip pat svarbu langą uždaryti naudojantis abejomis rankomis. Viena ranka prispauskite lango rėmą, kita nukreipkite rankeną norima kryptimi. Taip užtikrinsite sandarų uždarymą ir tikslų mechanizmo veikimą.
Langų valymas
Langus valykite kas pusę metų arba dažniau pagal poreikį. Pirmiausia langų stiklus ir rėmus nuvalykite šiltu muiluotu vandeniu švelnia šluoste, kad pašalintumėte dulkes ir stambesnes aplinkos daleles, kurios gali braižyti paviršius. Sausinkite ir blizginkite langų valymui skirtomis šluostėmis, kempinėmis ar popieriniais rankšluosčiais.
Nenaudokite stiprių cheminių valiklių, baliklių ar rūgščių, kurios gali pakeisti rėmo spalvą, pažeisti tarpines ar stiklą. Nešveiskite aštriais ir šiurkščiais paviršiais, valant nedėvėkite rankų papuošalų, kad ilgiau išlaikytumėte blizgesį ir stiklo skaidrumą. Jei nesate įsitikinę, ar pasirinktos valymo priemonės tinkamos langui, išbandykite jas mažiausiai matomoje vietoje.
Kruopščiai išvalykite lango tarpines ir varčią, kur kaupiasi dulkės ir nešvarumai. Stambesnės šiukšlės ar akmenukai gali sulankstyti, išlaužti ar kitaip deformuoti lango rėmą ir neleisti jo tinkamai uždaryti ar atverti. Tai ypač aktualu netoli statybų aikštelės ar menkai apželdintose teritorijose esantiems pastatams ar tvyrant vasaros sausrai, kai vėjas nešioja smėlį ir dulkes.
Langų tarpinių keitimas
Reguliarus langų varstymas lemia didesnį lango tarpinių susidėvėjimą, kadangi uždarant langą tarpinės susispaudžia, o atidarant jų dalys ir elementai yra atleidžiami. Lango tarpinės yra guminės juostelės, tvirtinamos prie lango profilio – rėmo ar stiklo – siekiant užtikrinti garso ir šilumos izoliaciją.
Ilgiausiai tarnauja minkštos medžiagos ir šviesios spalvos langų tarpinės, kadangi jos atsparios mechaniniam poveikiui ir temperatūrų skirtumams. Juodos ir kietos gumos tarpinės yra vienos populiariausių dėl mažų pagaminimo kaštų, tačiau jos greičiau nusidėvi, praranda elastingumą ir skilinėja dėl aplinkos poveikio.
Jei pastebite, kad langų tarpinės, jų dalys ar elementai yra pasislinkę, neįprastoje pozicijoje ar atšokę, pabandykite jas įstumti ar įstatyti atgal į vietą. Jei nepavyksta arba nežinote kaip tai padaryti nepakenkiant lango konstrukcijai, susisiekite su specialistais, kurie pasirūpins langų tarpinių keitimu, priežiūra ar esant poreikiui langų remontu.
Langų reguliavimas ir sutepimas
Langai tarnaus ilgiau ne tik jei tinkamai juos valysite ir laiku pastebėsite gedimus. Reguliariai atliekama lango techninė profilaktika padeda užtikrinti tinkamai funkcionuojančias konstrukcijas.
Tarpines reikia tepti silikoniniu tepalu ar specialia alyva bent kartą per metus. Taip pat svarbu pasirūpinti, kad mechaniškai veikiamos metalinės dalys – užraktai ir vyriai – būtų sutepti ir tinkamai suveržti, tačiau neperveržti.
Jog reikalingas langų reguliavimas (lango atstatymas į pirminę padėtį) ar techninės apžiūros patikrinimas gali signalizuoti šie požymiai:
- Langas neatsidaro lengvai ir greitai, jo apačia ar kraštas kliūna, reikalinga jėga norint uždaryti ar atidaryti langą.
- Jaučiate traukiant vėją per uždarą langą. Net jei langas varstomas lengvai, tačiau jį uždarius nėra tinkamai izoliuojamas oro srautas, tai reiškia, kad reikalingas lango reguliavimas, lango tarpinės keitimas.
- Langas pilnai neužsidaro – viršutinė dalis nepriglunda prie rėmo net prispaudus ranka jį uždarant.
- Atidarant ar uždarant langą jis nemaloniai traška, girgžda, cypia ar bilda.
- Nepavyksta pilnai nulenkti lango rankenos arba ją pasukus langas atsidaro plačiau nei turėtų arba visai neužsidaro.
Rankenų ir spynų priežiūra
Rankenos prižiūrimos ir valomos kartu su lango rėmu. Tik tvarkingos rankenos gali užtikrinti pageidaujamą langų funkcionavimą. Rankenos varžtus, kurie laiko ją prie varčios konstrukcijos, reikia priveržti, jei atsileido, tačiau neperveržkite, kad nepakistų mechanizmo padėtis ir veikimas.
Jei lango rankena kliba, yra stipriai pakeitusi spalvą nuo aplinkos (saulės UV) poveikio ir įtrūkusi, nedelsdami pasirūpinkite jos pakeitimus, nes tai ankstyvieji požymiai, kad rankena gali lūžti arba iškristi.
Nors spynos languose dažniau naudojamos negyvenamosios paskirties pastatuose arba kaip apsauga nuo vaikų ar įsilaužimų, reguliari jų priežiūra taip pat svarbi.
Atkreipkite dėmesį, kad užraktas būtų pasuktas teisingoje padėtyje. Sutepkite ją alyva, ypač jei patalpose būna drėgna — surūdijęs spynos mechanizmas gali baigtis nulūžusiu ar užstrigusiu raktu.
Langų remontas
Teisingai atliekama langų profilaktika ir laiku pastebėti bei pašalinti defektai padeda išvengti didelio ir brangaus remonto.
Smulkius naudojimo požymius nesunku pašalinti patiems, tačiau tiksliausiai ir kokybiškiausiai langus prižiūrės meistrai, kurie ne tik sutaupys jūsų laiką, bet ir užkirs kelią galimai didelėms išlaidoms, jei ką padarysite ne taip – patyrę savo srities ekspertai užtikrins teisingą problemos pašalinimą ir tolimesnį langų eksploatavimą.