Klausk specialisto

Klausimas ir atsakymas bus publikuojami šiame tinklalapyje.
Labai prašytume rašyti klausimus be rašybos klaidų.
Dalius Viršilas (VŠĮ Statybos teisė)

atsakys į Jūsų klausimus apie Projektavimą, statybos leidimų gavimą, ginčų tarp bendrasavininkų ar kaimynų sprendimą, statinių įteisinimą, namų pridavimą, savavališkos statybos įteisinimą/legalizavimą, statybos užbaigimo procedūras bei įregistravimą registrų centre.


 

Dalius yra statybos valdymo platformų INOSTATUS PROJECT ir PLANUOJUSTATYBA.LT autorius.


Dalius Viršilas projektavimo, statybos valdymo ir teisės srityje dirba virš 18 metų. Jis pasidalins unikalia patirtimi, kurią įgijo dar dirbdamas Valstybinėje teritorijų planavimo ir statybos inspekcijoje, saugotinų teritorijų planavimo bei statybos valstybinės priežiūros vyresniuoju specialistu, atstovaudamas apskrities viršininką teismuose dėl neteisėtų statybų.
Padės išspręsti bet kurią problemą (kūrybiškai), kurios neišsprendžia jokie kiti specialistai ir įmonės.
 


VŠĮ Statybos teisė,
Memelex Grupė
Projektų ir Statybų valdymas
Statybos techninė priežiūra

Šaulių g. 44, Klaipėda
Gedimino pr. 9, Vilnius
+37060044499
www.memelex.lt
www.statybosteise.lt

 

Klausimai ekspertui:

Visos temos

Nuo: Liepa
2022-01-12
Sveiki, paveldejome pusė sodybos rajone: gyvenamasis namas (vieno buto pastatas) ir kiti ūkiniai pastatai žemės ūkio paskirties sklype. Kita pusė priklauso kitam asmeniui; viskas padalinta per pus, tačiau pačiame name yra nustatytos naudojimosi tvarka patalpomis ir kiekvienas turi atskirą įėjimą. Kaip supratai, kažkada po nuosavybės teisių atkūrimo - tai buvo bendras turtas visiškai kitų savininkų, kurie prieš 20 metų padalijo taip, kad riba tarp sklypų atsirado po namų tiksliai pagal naudojamas patalpas, tik rūsys ir bendri pastatai atsidurė kito bendrasavininko žemėje. Pačiame name patys savininkai niekada negyveno, nebent kažkam išnuomojo; po to jie mirė ir turtas perėjo jų paveldėtojams.
Kaip supratau iš situacijos - privažiavimas prie namo ir elektros atrama yra to kaimyno žemėje, tačiau reikalingų servitutų po žemės padalijimo nustatyta kito bendraturčio (dabar man) naudai pagal padalijimo projektą numatyta nebuvo. Viskas atrodo taip, kad tas kaimynas nenusiteikė leisti privažiuoti iki namo per jo sklypą, neleidžia prieiti prie bendrų pastatų, neduoda raktų - vienas iš bendrų pastatų kažkodėl buvo pakeistas metalinių garažu, bet jokių sutarčių nėra.
Gal patarsite, nuo kuo pradėti: ar per NŽT apskusti atlikto prieš 20 metų projekto sprendimą; ar iš karto samdyti teisininką ir eiti į teismą dėl servitutų nustatymo kaimyno sklype. Gana tokia neeilinė situacija, tai dėkoju, jeigu kažką patarsite. Pagarbiai.
Atsako: Dalius Viršilas (VŠĮ Statybos teisė)

Laba diena, Liepa,

Arba teismas, arba turite susitarti, kad nusistatysite tvarką ir servitutus ...

Sveiki,

​Mūsų šeima suteikia garantiją visam gyvenimui. Jau 5-oji statybininkų karta dirba statybų sektoriuje, pastaruosius 15 metų konsultuojame, ekspertuojame ir prižiūrime statybas.

​Vykdome statybos, įvairių, ypatingų statinių, daugiabučių gyvenamųjų namų, pramonės objektų, gamybos, kultūros, administracinės ir prekybos paskirties bei infrastruktūros statinių statybos Techninę priežiūrą.

​Padedame juridiniams ir instituciniams asmenims.

​Padedame visuose procesuose, nuo projektavimo iki namo pridavimo.

Jeigu jus domina mūsų pagalba, susisiekite.

Nuo: Indrė
2021-12-05
Sveiki, 1 hektaro dydžio namų valdos paskirties skype kaimo teritorijoje norėčiau statyti dirbtuves/ūkinį pastatą maisto produktų gamybos verslui. Ateityje norėčiau tame sklype statyti ir gyvenamąjį namą, tad verslas ir namai būtų toje pačioje teritorijoje. Ką derėtų daryti su sklypu, jei įstatymiškai sklypo paskirtis turi atitikti sklypo panaudojimą? Ar padalyti sklypą į du, keisti vieno iš jų panaudojimo paskirtį, ir kiekviename statyti pastatus pagal tas paskirtis? Jei toks variantas yra teisingas, ar galima sklypo paskirtį keisti jau pastačius pastatą? Ačiū.
Atsako: Dalius Viršilas (VŠĮ Statybos teisė)

Laba diena, Indre,

reikia paanalizuoti jūsų atveją kartu su projektuotoju.

Jeigu projektuojate Gyvenamą namą su pagalbinio ūkio (verslo) pastatu, manau, kad viskas gali būti taip, kaip jūs norite ir sklypo paskirties jau keisti nereikia...

Nuo: Česlovas
2021-10-06
Sveiki. Norėčiau sužinot nuo ko pradėt. Yra namų valda su gyvenamų namų (rajone). Sklype yra dar ūkinis pastatas ir yra planuojama perdaryt į gyvenamą namą. Aišku plotas bus padalintas į 2 skirtingus sklypus. Kokiu dokumentų tam reikia? Ir dar būtų klausimas- jeigu perdaryt rekonstrukcija be leidimo,tai tada kokiu reikėtų dokumentų bei kur kreiptis? Ačiū už atsakymą!
Atsako: Dalius Viršilas (VŠĮ Statybos teisė)

Geriausia visada pradėti nuo pradžių :)

Reikia vizijos, pagal kurią formuojama projektuotojui užduotis, tada jis projektuoja, išima statybos leidimą ir tada galima statyti. Kiekvienas atvejas yra unikalus, tad reikia ir žiūrėti į viską unikaliai.

Nuo: Audra
2021-09-22
Sveiki. Noriu pasistatyti priestatą neišlaikius 3metrų nuo kaimynų ribos. Ar reikia kaimyno sutikimo,jei jo pastatas stovi 0.5 metro nuo ribos?
Atsako: Dalius Viršilas (VŠĮ Statybos teisė)

Laba diena, Audra - Reikia. :)

Nuo: Indrė
2021-09-11
Laba diena.Yra tokia situacija,kad prieš 30 metų žmogus pasistatė namą su projektu,visi leidimai buvo gauti.Tačiau del ligos tuo metu nepabaigė visų procedūrų namo pridavime.Dabar jau žmogus miręs ir ten gyvena jo žmona.Kaip pabaigti namo pridavimo procedūrą?Ačiū už atsakymą.
Atsako: Dalius Viršilas (VŠĮ Statybos teisė)

Laba diena, Indre,

žmona turi būti paveldėjusi žemės sklypą, ant kuri stovi tas namas.

Reikia analizuoti situaciją, kieno vardu buvo leidimas (ir projektas)...

Galimai gali tekti registruoti velionio vardu, po to per paveldėjimo procedūra užregistruoti jo žmonos vardu...

Reikėtų analizuoti situaciją, gilintis ir vystyti, tada matytųsi, kas ir kaip čia turi būti atlikta...

pas mus tai kainuoja (kadangi užima ne vieną valandą, o kartais ir ne vieną dieną)...

Nuo: Iveta
2021-05-13
Sveiki,
Kaimynai savo sklypą yra susikėlę 20-30cm aukščiau nei mūsų. Jo šlaitas baigiasi mūsų sklype. Jis turi lygų sklypą, o jau mūsų sklype jo šlaitas. Po lietaus šlaitas po truputi byra, per pusę tvarkyti jo nenori, savo sklypo aš išsilyginti negaliu, nes tuomet "padarau žalą jo turtui". Kaip elgtis tokioje situacijoje? Ar jis iš tiesų teisus? Tai yra naujai formuojamas kvartalas, visi naujakuriai, statybos nėra senos. Nejau gali susikelti savo sklypus kiek nori ir šitaip gadinti kitų žemės plotus?
Atsako: Dalius Viršilas (VŠĮ Statybos teisė)

Laba diena, Iveta,

kaimynas turi vadovauti savo projekte, Sklypo vertikaliniame plane nurodytų reikalavimų.

Visada galite skųsti VTPSI, jie išsiaiškins, ar kaimynas atitinka projektą ir ar gali taip būti...

Nuo: Jurgita
2021-05-04
Sveiki, esu paveldėjusi su dėde namų valdos sklypą ir namą per pusę, dabar noriu atsidalinti žemės sklypą ir statyti namą. Ar gausiu leidimą namo statybai? ar netrukdys pusė namo mano žemėje?
Atsako: Dalius Viršilas (VŠĮ Statybos teisė)

Laba diena, Jurgita. Pagal LR Žems įstatymą jums ta namo dalis trukdys. Turite formuoti savo sklypą atskirai.

Nuo: Artūras
2021-03-08
Sveiki, Širvintų rajone. Kaime, yra namu valdos sklypas be jokių pastatų. Ar galima būtų statyti pagalbinį ūkio pastatą iki 80m2 ir 8,5m aukščio be statybos projekto ir leidimo.? Dėkui už atsakymą:)
Atsako: Dalius Viršilas (VŠĮ Statybos teisė)

Sveiki, Artūrai. Taip, galima statyti pagalbinio ūkio nesudėtingą antros grupės statinį, jeigu jis nepažeidžia kitų interesų (kaimynai, apsaugos zonos ir pan.)

Nuo: Klaudas
2021-01-29
Laba diena, noriu pasiteirauti. Neseniai nusipirkome sklypa namu valdos teirtorijoje. aplinkiniai sklypai buvo neparduoti. Tačiau priešais esantis sklypas buvo neseniai nupirktas. Problema ta, kad savininkas 6-7 a sklype, nuolatos laiko 4 neeksplotuojamas mašinas, o neseniai atsivežė 3 konteinerius (furos) be pamato ir jokiu atstumu laikymųsi nuo sklypo ribų..Vienu žodžiu - nuo musu terasos atsivėre vaizdas į šiukšlyną...Ar galima kaip nors šia problemą išspresti, drausti ar bausti savininką už tokią sklypo nepriežiūrą...
Atsako: Dalius Viršilas (VŠĮ Statybos teisė)

Sveiki,

kreipkitės į savivaldybę ir į visuomenės sveikatos centrą - jie nustatys, ar kaimynas nepažeidžia kokių nors teisės aktų ir bus aišku, ką su juo daryti toliau :)

Nuo: Laima
2021-01-29
Laba diena,
statau modulinį namą 52m²+ terasa 30m². Šio namo energetinė klasė A-B. Namas jau yra pagamintas gamykloje pagal gamintojo projektą. Žemės sklypas yra namų valdos paskirties Kauno rajono kaime. Pamatai planuojami gręžtiniai arba poliniai (dar nedarytas žemės sklypo grunto tyrimas). Ar tokiam namui reikalingas statybos leidimas ir kokius dokumentus reiktų pateikti leidimo gavimui? Ar leidimui gauti tinka namo gamintojo projektas? Ar būtų tikslinga tokį pastatytą namą registruoti kaip ūkinį pastatą su gyvenamąja dalimi?
Atsako: Dalius Viršilas (VŠĮ Statybos teisė)

Laba diena, Laima.

Jeigu norite ir toliau laimingai gyventi, jūs turite užsakyti ir pasirengti techninį darbo projektą, gausti statybos leidimą ir deklaruoti statybos užbaigimą bei turtą (namą) registruoti Registrų Centre. Kitaip - bus sunkiau su nuosavybės teisėmis, o kartais dar ir inspekcija norės baudą vieną kitą uždėti.

Nuo: Juozas
2021-01-26
Laba diena grbm.Daliau.
Ar reikia leidimo mobiliam nameliui ligi 50kv/m statant ant betoninių polių arba ygrežiamų metalinių poliu statybai nuosavoje žemėje,kaimo vienkiemyje?
Ir pirtelės karkasinės statybai ligi 20 kv/m ant pabetonuoto pagrindo? Dėkingas būsiu už info.: )
Atsako: Dalius Viršilas (VŠĮ Statybos teisė)

Sveiki, Juozai. Ne, nereikia (jeigu nameliai mobilūs ir nesujungti tvirtai su žeme).

Jeigu niekam netrukdote, niekam nekenkiate - galite tuos polius susigręžti irgi.

Nesudėtingą pirmos grupės statinį galima statyti be projekto ir be leidimo.

Nuo: Sandra
2021-01-25
Laba diena. Turime tokia situacija.
Priestatas ira prijungtas prie dvieju aukstu daugiabucio(6 butai). Musu butas turi komercine paskirti ir ira antrame aukste. Grozio salonas. Priestatu laiptine naudojames tik musu salonas. Priestatas laiptine jau pastatytas virs 20 metu. Priestatas laiptine ira avarine bukle. siuo metu ir noretume nugriauti ir perststyti nekeiciant paskirties ir parametru, tik vat vietoi plytu norime statyti metaline konstrukcija su stiklu 50_50.Tai butu sandwich plokstes50% ir stiklo 50%.priestato (2.5m galine siena- 4m-sonine siena2,5m fasadine siena) sienos per Du aukstus. Galine siena ir puse sonines sienos (isilgai) butu sandwich plokstes ir likusia priestato dali sienu butu vitrininiai stikla. Keiciant isvaizda priestato ar reikalinga registruoti priestata kaip nauja statini? Ir girdejau kad nuo sausio 1 2021 metu isigaliojo nauji istatymai del neigaliuju. Ar igalime su draugija sudaryti sutarti del prie iejimo palikto skambucio ir mes galime pas juos atvykti del grozio paslaugu. Kas reikalinga musu atvejui?
Pagarbiai Sandra Trucilauskiene
Atsako: Dalius Viršilas (VŠĮ Statybos teisė)

Laba diena, Sandra,

tokius dalykus turite spręsti kartu su pasirinktu profesionaliu projektuotoju, projekto vadovu.

Jums reikės labai nemažai procedūrų atlikti, įskaitant ir kaimynų daugumos sutikimų gavimą ir kitų institucijų leidimus.

Nuo: Ramūnas
2021-01-25
Sveiki
Noriu pastatyti kaime garąžą,ant betonuotų polių.
Prašau pasakyti man,kokiu atstumu turečiau statyti nuo gretimo sklypo ribos? Ačiū.
Atsako: Dalius Viršilas (VŠĮ Statybos teisė)

Sveiki, atstumas nuo sklypo ribos - 3.0 metrai, o jei arčiau - reikia kaimyninio sklypo savininko sutikimo.

Nuo: Sandra
2021-01-24
Sveiki,
Klaipėdos r. turiu gyvenamosios paskirties namą su nepilnai 4 a. žemės sklypu, atstumai tarp namų itin nedideli - nuo 2,5 iki 6 m. Noriu nusipirkti ir statyti laikinos paskirties statinį - sandėliuką įrankiams (be pamatų, bus atvežtas ir pastatytas). Ar man reikia leidimo iš gretimo sklypo savininko, jei noriu, kas šis sandėliukas būtų arčiau nei 3 m nuo sklypo ribos? Labai lauksiu atsakymo
Atsako: Dalius Viršilas (VŠĮ Statybos teisė)

Sandra,

nereikia jokių sutikimų, nes toksai be pamatų sandėliukas nėra laikomas statiniu.

Nuo: Neringa
2021-01-22
Norim statyti ūkinį pastatą kartu su garažu (pastoge). Ar reikia leidimo? Iki kiek kvadratų nereikia leidimo. Ar yra kokie nors kiti reikalavimai?
Atsako: Dalius Viršilas (VŠĮ Statybos teisė)

Laba diena, Neringa,

kaimo vietovėje, ūkiniai pastatai gali būti statomi iki 80M2 bendrojo ploto ir 8,5 m aukščio...

Nuo: Ingrida
2021-01-22
Sveiki planuojame statyti namą ar uztenka pirkti projektą su leidimu internetu ir ji forminti savivaldybėje ar reikia pirma kreiptis ten ir samdyti architekta
Atsako: Dalius Viršilas (VŠĮ Statybos teisė)

Laba diena,

nežinau ar dar aktualus klausimas (gal jau pasistatėte), bet (gal jau kaip spėjote išsiaiškinti) jums pirmiausia reikia kreiptis į savivaldybės architektūros skyrių dėl architektūrinių reikalavimų ir projektavimo techninių sąlygų iš įvairių inžinerinės infrastruktūros institucijų (vanduo, elektra ir pan.), po to samdyti architektą (projekto vadovą), kuris suprojektuoja (arba pritaiko kartotinį projektą) jūsų sklype ir suderina jį bei gauna statybos leidimą.

Nuo: Iveta
2021-01-22
laba diena,

Planuojame pirkti namų valdos žemės sklypą su namo projektu. Namo projektas ir statybų leidimas išduotas prieš 10 metų ( jau nebegalioja). Ar galima pratęsti statybų leidimą? Namo projektas yra B arba C klasės(tiksliai nežinau klasės), ar pratęsus statybų leidimą galios ta pati energetinė klasė ar reikės namo projektą perplanuoti į A+ klase? Ar galima atlikti minimalius projekto pakeitimus išlaikant primine energetine klase?

Dėkoju už atsakymą
Atsako: Dalius Viršilas (VŠĮ Statybos teisė)

Iveta, tas statybos leidimas, jei buvo išduotas prieš dešimt metų, galioja (jie visi pratęsti)...

pagal tą projektą galite ir statyti, nieko keisti nereikia, nebent norėtumėt patys.

Nuo: Remigijus
2021-01-22
Sveiki. randu neviena skelbima su tokiu uzrasu: bendras plotas 140kv ( 1aukstas namas 80kv; 2aukstas mansarda 60kv. (bet gyvenama erdve)
Klausimas: cia legalu? jei ne kokios kliutys iskiltu norint sutvarkyti dokumentus? ir kiek tai mazdaug kainuotu? (kaimo vietove)

Aciū.
Atsako: Dalius Viršilas (VŠĮ Statybos teisė)

Laba diena.
neaiški informacija, todėl nieko negaliu atsakyti į tą klausimą. Reikia žiūrėti dokumentus, kas įregistruota, kas suformuota, kas leidžiama ir pan. Dažniausiai tiesa būna kažkur per vidurį, tad prieš perkant reikėtų pasitikrinti...

Nuo: Irmantas
2021-01-20
Sveiki šiais metas žadu statyti garažą statyti žadu arčiau kaimynų kadangi su jais pasirašęs sutikimą dėl to. Klausimai keli kokis didžiausios kvadratūros garažą galiu statyti kad nereiktu statybų leidimo ir projekto? Koks didžiausias aukštis? Kiek supratau tarp atraminių sienų negali būti didesnis tarpas nei 6m.
Atsako: Dalius Viršilas (VŠĮ Statybos teisė)

Sveiki, tai kaip ir viską jau žinot :)

Nesudėtingi statiniai, kuriems nereikia statybą leidžiančio dokumento yra aprašyti ir išvardinti - STR 1.01.03:2017 „Statinių klasifikavimas“ .

VI SKYRIUS

NESUDĖTINGIEJI STATINIAI

PIRMASIS SKIRSNIS

STATINIŲ PRISKYRIMO
NESUDĖTINGIESIEMS STATINIAMS POŽYMIAI

15. Nesudėtingieji statiniai skirstomi į šias grupes:

15.1. I grupės nesudėtingieji statiniai;

15.2. II grupės nesudėtingieji statiniai.

16. Nesudėtingųjų statinių sąrašas pateikiamas Reglamento 2 ir 3 lentelėse. Objektai laikomi nesudėtingaisiais statiniais, jei jie atitink


Daugiau...
Atsako: Dalius Viršilas (VŠĮ Statybos teisė)

Sveiki, tai kaip ir viską jau žinot :)

Nesudėtingi statiniai, kuriems nereikia statybą leidžiančio dokumento yra aprašyti ir išvardinti - STR 1.01.03:2017 „Statinių klasifikavimas“ .

VI SKYRIUS

NESUDĖTINGIEJI STATINIAI

PIRMASIS SKIRSNIS

STATINIŲ PRISKYRIMO
NESUDĖTINGIESIEMS STATINIAMS POŽYMIAI

15. Nesudėtingieji statiniai skirstomi į šias grupes:

15.1. I grupės nesudėtingieji statiniai;

15.2. II grupės nesudėtingieji statiniai.

16. Nesudėtingųjų statinių sąrašas pateikiamas Reglamento 2 ir 3 lentelėse. Objektai laikomi nesudėtingaisiais statiniais, jei jie atitinka Statybos įstatyme [3.3] įtvirtintą sąvoką.

17. Nesudėtingieji statiniai valstybiniuose parkuose, valstybiniuose rezervatuose, valstybiniuose draustiniuose, biosferos rezervatuose turi atitikti specialiuosius projektavimo ir statybos reikalavimus, nustatytus saugomų teritorijų individualiuose apsaugos reglamentuose ir saugomų teritorijų regioniniuose architektūriniuose reglamentuose [3.13].

18. Objektai, kurių statinio matmenų įvertinimo koeficientas K < 10, nelaikomi nesudėtingaisiais statiniais ir jiems netaikomi Statybos įstatymo [3.3] reikalavimai. Statinio matmenų įvertinimo koeficientas K apskaičiuojamas pagal 3 lentelės „Inžineriniai statiniai“ 22 punkte pateiktą formulę.

19. Nesudėtinguosiuose statiniuose atstumas tarp atraminių konstrukcijų neturi viršyti 6,0 m.

ANTRASIS SKIRSNIS

NESUDĖTINGŲJŲ STATINIŲ SĄRAŠAS

2 lentelė

www.e-tar.lt/portal/lt/legalAct/c14e6210afe511e6b844f0f29024f5ac/asr
Nuo: Darius
2021-01-20
Sveiki,
turiu sklypa ant ežero kranto, sklypas ribojasi su pakrante, jame yra apie 300m2 pastatas, buvusi vandens siurblinė, aplinkiniu lauku laistymui. Pastatas jau seniai nenaudojamas pagal paskirti. Sklypo geodeziniai matavimai atlikti, suformuotas sklypas pastato prieziūrai. Ar galiu ant šio pastato pamatu statyti gyvenamaji nama, arba bent vasarnamį ? Ar reikalingas leidimas abiem atvejais ar tik gyvenamui namui? Ar būtina keisti sklypo paskirtį jei vistik nusprendžiu statyti tik vasarnami (iki 80 m2) . Ar sklypo paskortis keičiama tik namui statyti? Ežeras kaimelio seniūnijos ribose, kaimelyje apie 800-900 gyventoju.
Ačiū
Atsako: Dalius Viršilas (VŠĮ Statybos teisė)

Jau atsakytas


Lankytojų klausimai publikuojami be korektūros.