Statau namą. Kas svarbiausia norint pastatyti kokybiškai, greitai ir nebrangiai? Sąmatos projekto ir organizavimo įtaka statybos kainai

2017 m. sausio 19 d.

Norint realizuoti namo ar kito būsto statybos ar renovacijos idėją, tenka pereiti daug etapų, padaryti daugybę sprendimų, viską suplanuoti. Tai supranta visi. Statybos – viena sudėtingiausių sričių, ir ne vien dėl to, kad pats statinys yra inžineriniu atžvilgiu sudėtingas objektas. Statybos vyksta ne vieną dieną (dažniausiai – kelis mėnesius), kainuoja didelius pinigus, o ir reikia nepamiršti, kad pats statinys stovės ilgai. Tačiau dažnai tai kažkodėl pamirštama ir darbai pradedami tinkamai nepasiruošus.
Būtina nuodugniai apsvarstyti šiuos pagrindinius aspektus:

  • Statybos finansavimo kelius (sumas bei laikotarpius);
  • Sklypas (vieta, privažiavimas, tinklai);
  • Namo projektas (tinkantis sklypui, su kaina);
  • Rangovas arba genrangovas (galintis realizuoti projektą);
  • Darbų kontrolė.

Daugelio ekspertų manymu, pirmiausia, kas turi būti išspręsta – statybos finansavimo galimybės ir keliai. Tai gali būti ir jau turimos lėšos, ir paskolos. Pastarosios taip pat būna įvairios: vienais atvejais paskolos suma duodama visa iškart, kitu – dalimis pagal atliktų darbų aktus. Tačiau šis straipsnis ne apie tai. Tarkim, dėl finansavimo klausimas išspręstas – reikiamos lėšos bus.
Kitame etape būtina numatomas lėšas paskirstyti pačiam statiniui ir sklypui (buto atveju tas pat –pačiam butui ir geografinei vietai, aukštui). Pačio statinio kaina iš esmės nesiskirs kur jį bestatytum, o sklypo kaina gali skirtis gana smarkiai – Vilniaus centre, ar kaime Naujosios akmenės rajone. Į sklypo kainą įeina ir privažiavimas (keliai) bei tinklai (elektra, vandentiekis, dujotiekis, kanalizacija, televizija). Nesant tinklams, juos vienaip ar kitaip teks įsivesti ar išsiversti vienokiais ar kitokiais “vietiniais” sprendimais (pavyzdžiui, vandens gręžinys), ir tai turi būti numatyta. Be abejo, sklypai su visa infrastruktūra yra brangesni už plikam lauke esančius. Tačiau reikia turėti omenyje, kad vandens gręžinys kainuoja apie 15 tūkstančių eurų, panaši ir kompleksinės transformatorinės (jei arti tėra aukštos įtampos linija) kaina.
Statinio projektas (kartu su tinklais, jei šių nėra) – viena svarbiausių proceso grandžių. Būtent čia yra ta vieta, kuri gali arba pridaryti daugybę rūpesčių, arba sutaupyti keliasdešimt tūkstančių eurų. Iš esmės, projekte turi būti numatyta ne vien statinio inžinerinė struktūra (brėžinys) bei naudojamų resursų specifikacija, bet ir tų medžiagų pateikimo grafikas, sąmata, bendras kontrolės mechanizmas.
Projektuojant statinį būtina numatyti ir tai, kokias ir kada medžiagas reiks pateikti į statybvietę. Tai daroma prieš statybą: kuo vėliau tai bus daroma, tuo daugiau tai kainuos. Medžiagų tiekėjai ne visada gali pateikti medžiagas tuoj pat, dėl tiekimo geriausia susitarti iš anksto, galbūt net pasirašyti sutartį. Be to, per anksti atvežtas medžiagas tenka sandėliuoti bei saugoti.
Nuo projekto bei sąmatos išbaigtumo ir atitikimo investuotojo norams priklausys statybos organizavimas ir tuo pačiu jo “skaidrumas”; kuo aiškesnis projektas ir kuo jis “realesnis”, tuo mažesnė tikimybė atsirasti pakeitimams darbų eigoje ir įvairių kitokių ginčytinų situacijų. Pernelyg dažnai ivestuotojas pagaili pinigų projektavimui, tad užsakomas tik techninis projektas, kuris dažnai būna tiktai projektinio eskizo lygio. Dėl to darbai vykdomi pagal rangovo (t.y. suinteresuoto asmens, dažniausiai net neturinčio projektavimo praktikos) sumanymus, paprastai ne pačius ekonomiškiausius.

Turint projektą, žengiamas sekantis žingsnis – organizuojamos pačios statybos. Išskiriami penki pagrindiniai statybos organizavimo atvejai:

  • Statytojas statosi pats ir turi nuosavus darbininkus (nuosavą statybinę organizaciją);
  • Statytojas (investuotojas) pasilieka kontrolės funkcijas:
    • jis turi pakankamai žinių apie statybos organizavimą bei technologiją ir turi laiko pats kontroliuoti rangovo darbą;
    • jis paskiria nepriklausomą įgaliotinį, patikėdamas jam statybos technologiją, sau pasilikdamas tik finansinę kontrolę;
    • Neišmanydamas statybos technologijos (tačiau pasitikintis savimi), visgi imasi statybos priežiūros, tiksliau – vadovavimo;
  • Statytojas (investuotojas) pilnai pasitiki įgaliotiniu arba tiesiogiai statybininkais (rangovais);


Šios situacijos susijusios su tam tikrų komplikacijų rizika. Pirmu atveju visa rizika ir atsakomybė susijusi tik su pačiu statytoju, jis pats viską organizuoja, tvarko iškilusias problemas, ieško medžiagų ir mechanizmų. Tačiau tokia situacija tampa vis retesnė.
Antroji situacija, be abejo, yra geriausia – suprasdamas situaciją statybose, žinodamas statybinių medžiagų ir statybos paslaugų kainas, statytojas gali organizuoti sparčią ir ekonomišką statybą. Rangovas, iš savo pusės, užtikrina medžiagų tiekimą, darbininkų darbą ir t.t. Šiuo atveju pats rangovas vengs abejotinų sprendimų, žinodamas, kad tai neliks nepastebėta.
Trečioji situacija labai paplitusi ir, iš esmės, nėra įdinga. Dažniausiai taip ir yra, kad tas, kas turi pinigų, neturi laiko viskam organizuoti. Tokiu atveju būtinas tikrai geras projektas, bei geri organizaciniai santykiai tarp užsakovo ir rangovo.
Blogiausia, nors ir labai paplitusi, situacija – kai statytojas manosi suprantąs statybos techonologiją ir visą jos organizavimo reikalą. Paprastai tai baigiasi didelėm problemom: žymūs pakeitimai statybos egoje (dėl kurių sutrinka ir atsiskaitymai), prastovos, lėšų įšaldymas. Dažniausiai tokie pakeitimai net nefiksuojami, t.y. statyba tampa paprasčiausiai nekontorliuojama. Žinome kelis atvejus, kai net ir nekvalifikuotas statytojas, drastiškai keisdamas statybos eigą ir planus sugeba sutaupyti; tačiau likę šimtai ir tūkstančiai nesėkmingų atvejų kalba patys už save.
Paskutinioji situacija irgi priimtina, jei įgaliotinis arba rangovas yra pripažintos, geros reputacijos. Čia nekalbama apie giminystės ryšius – Lietuvoje neįprastai daug bylų yra būtent tarp giminių. Neveltui yra patarlė – “nori prarasti draugą – paskolink jam pinigų”. Šiuo atveju vėlgi nepaprastai svarbu atkreipti dėmesį į projektą, sąmatą bei pačią darbų rangos sutartį, ypač į jų finansinę pusę, kadangi tik ją vartotojas ir tegali kontroliuoti.
Savaime suprantama, kad konkrečioje situacijoje komplikacijų sunkumas priklausys nuo investuotojo ir statybininko tarpusavio santykių bei ginčytinos sumos dydžio. Be to, konfliktinės situacijos rizika ženkliai padidėja, jei santykiai nėra teisiškai sutvarkyti, arba sutvarkyti netinkamai.
Bet kuriuo atveju akivaizdu, kad tvarkingai paruoštas projektas, sąmata bei darbų sutartis ženkliai prisideda prie sėkmės. Būtina griežtai sutvarkyti statytojo, įgaliotinio ir rangovo tarpusavio santykius – finansinius, administracinius bei teisinius. Būtina suderinti projektą, tvarkingai sudaryti brėžinius, numatomų naudoti medžiagų specifikacijas, pakankamai detaliai sudaryti darbų sąmatas (atitinkančią statybos organizacinę schemą), numatyti darbų grafikus.
Bendros frazės, kurios nekonkretizuoja santykių formos – tai pagrindas pasinaudoti padėtimi ir pradėti nesąžiningus veiksmus. Neretai tenka susidurti su sutartimis, kuriose neaišku, nei ką galų gale gaus užsakovas (statytojas, investuotojas), nei kiek tai truks, nenumatytos jokios garantijos. Integruojantis į bendrą Europos sąjungos rinką, kai kurios įmonės jau bando sudaryti sutartis pagal Europos sąjungos standartus (įvairūs pavyzdžiai publikuojami internete), tačiau jas visvien reikia derinti prie mūsų sąlygų ir mūsų teisės normų, tisiog išversti ir surašyti šalių rekvizitus nepakanka.
Dalykai, į kuriuos būtina atkreipti dėmesį:

  • atliktų darbų atsiskaitymo detalumas ir forma. Ataskaitos turi būti, jos turi būti informatyvios ir aiškios abiems pusėms, tačiau Reikalauti iš ragovo pirktų medžiagų sąskaitas-faktūras - nemenkas rinkos dėsnių pažeidimas. Dėl netvirtos įmonių finansinės padėties jos priverstos atskleidinėti savo komercines paslaptis, tačiau tai yra laikinas reiškinys;
  • rangovo išlaidų padengimo (apmokėjomo) planas; kas mėnesį, kas dvi savaitės, po tam tikrų konstrukcinių elementų užbaigimo ir t.t.
  • Išbaigtas projektas. Prastas projektas (projektinio pasiūlymo lygio) – viena pagrindinių priežąsčių įvairiems nesusipratimams atsirasti.
  • Prie sutarties pridėtas neaiškios formos sąmatinis skaičiavimas be būsimų darbų, bent jau pagrindinių medžiagų sarašo ir apimčių, gresia dideliais finansiniais nesusipratimais.
  • Ataskaitos ir kontorlė. Darbo eigoje abipus priimami pakeitimai ar kitokie sprendimai nefiksuojami atitinkamuose dokumentose.
    Blogiausias atvejis, kai projekte viena, sąmatoje (ir sutartyje) - kita, vykdoma – trečia, o atsiskaitoma (aktuojama) – ketvirta. Su tokiomis situacijomis tenka susidurti dažniausiai jau tik teisme, vykdant ekspertizę bylose.
    Palankiausia situacija optimaliai investicijai yra, kai:
  • Yra projektas su technologija ir pagrindinių sprendimų (interjeras, eksterjeras ir konstrukcijos) brėžiniais ir specifikacijomis. Jį sudarant nepagailėta lėšų variantų paieškai;
  • < > nurodyti visi būsimi darbai su jų vykdymo reikalavimais (kai darbai surašomi normatyvų pagrindu, vykdymo kokybę apibrėžia pats normatyvas) ir kainomis, su kuriomis investuotojas sutinka. Išlaidų struktūra pateikiama suvestiniame skaičiavime, darbų sąrašas – sąmatose, kurių struktūra atitinka statybos organizacinę schemą(kiekvienam subrangovui – po sąmatą-užduotį);
    Sutartis remiasi p. 1 ir 2 nurodytais dokumentais ir darbų grafiku.
  • Sutartyje apibrėžiama ataskaitos forma ir atsiskaitymo organizavimas;
  • Konkursas vyksta prisilaikant realių sumų pagrindu ir patikrinus natūroje pretendentų atliekamų darbų kokybę ir organizavmą;
  • Iš abiejų pusių statybos organizavime dalyvauja kompetentingi specialistai.


Lėšų tvarkymui (bei taupymui) gerokai gali padėti statybos suskirstymas į technologinius etapus. Etapus apibrėžia technologinės, finansinės ir meteorologinės sąlygos. Pavyzdžiui, kuklaus kotedžo statyba gali būti suskirstyta taip:

  1. pirmaisiais metais (arba vienas rangovas) – dėžutė (pamatai (nulinis ciklas),vamzdynai, sienos ir perdengimai, stogas, apšiltinimas (priklausomai nulio technologijos, gali būti įrengtas vėliau), langai ir išorės durys arba konservavimas); sudaro maždaug 50% bendros vertės;
  2. inžinierinė įranga ir išorės (pajungimo) tinklai; maždaug 14%;
  3. vidaus apdaila: tinkavimas, dažymas, grindų danga, santechnika; maždaug 18%;
  4. išorės apdaila, apšiltinimas (jei nebuvo apšiltinta iškart) ir pirminis sklypo sutvarkymas; maždaug 18%.


    Kiekvienas etapas turi būti išskirtas projektinėje dokumentacijoje (ypač – sąmatose); tokiu būdu galima kiekvienam etapui parinkti kitą rangovą, suplanuoti finansinius srautus, organizuoti medžiagų tiekimą ir t.t.
    Reikia nepamiršti, kad nemažą dalį išlaidų statyboje sudaro būtini rangovo priskaičiavimai medžiagoms (papildomos medžiagos, kitos išlaidos, pelnas – viso 7-16% nuo tiesioginės medžiagų kainos). Tas išlaidas investuotojas gali sumažinti, jei pats tiektų medžiagas rangovui. Tačiau tai turi savų “duobių”: statybininkas perka dideliais kiekiais ir kaip pastovus klientas, todėl gali atitinkamai gauti tam tikrų nuolaidų, o tuo tarpu statytojas medžiagas užperka tik kartą ir tik šiai statybai.
    Kaip bebūtų atliktas paruošiamasis statybos etapas, darbų eigoje būtina techninė priežiūra. Jos tikslai:
  5. darbų ir medžiagų kokybės užtikrinimas;
  6. “paslėptų” darbų kontrolė (užkasamos komunikacijos, konstrukcijos ar kitaip tiesiogiai nebeprieinami elementai ar darbai, pavyzdžiui, grindų armavimas, jei tas numatyta projekte);
  7. Atliktų darbų apimčių kontrolė.

Priežiūra visų pirma reikalinga žinant, kad perdaryti kažką yra visad brangiau, nei padaryti vienąsyk tinkamai. Statytojas, kontroliuodamas vykdomus darbus, jų kokybę, sekdamas jų atitikimą projektui ir sąmatai, ir pats prisiima dalį atsakomybės.
Finansinė kontrolė – sudėtingas klausimas, kurį galima ir reikia tvarkyti teisinėmis priemonėmis. Kartais užsakovai persistengia, reikalaudami sąskaitų-faktūrų, t.y. faktiškai slaptos statybinės įmonės informacijos. Statytojui tai neturi būti svarbu, taip pat ir kokius priskaičiavimus rangovas nustatė sąmatoje, galiausiai, kokį numatė pelną. Svarbi galutinė suma bei sumos pagal skyrius, numatomų atlikti darbų sumos tam tikriems laikotarpiams (kas mėnesį ar kas 2 savaites). Pasirašius sutartį atsiskaitoma būtent pagal šias sumas. Todėl patogu būtų suskirstyti visus darbus į prasminius (vietos ir laiko atžvilgiu) skyrius: pamatai, grindys, sienos, perdengimai, langai ir durys, stogas, elektra, vėdinimas, šilumos ūkis, apdaila, aplinka, ir kt.
Geras pasiruošimas statybai, protingas finansinių investicijų valdymas vykstant darbams bei techninė kontrolė – būtini, siekiant užtikrinti kokybišką ir ekonomiškai pagrįstą statybą, naudingą kaip statytojui (investuotojui), taip ir rangovui. Mes vis dar gyvename pereinamuoju laikotarpiu, kai verslo tikslas būna ne pelno gavimas, bet paprasčiausias išlikimas, tačiau tai nereiškia, kad tvarka organizuojant statybas turi nukentėti. Atvirkščiai, ji ir gali sumažinti nuostolius, nurodyti, kur slypi “silpnoji grandis”. Stambūs investuotojai, nekilnojamojo turto agentūros paprastai samdo projekto vadovus (inžinierius bei ekonomistus), tačiau ir privatūs statytojai turi išeitį – savo paslaugas siūlo nemažai projektinių, genrangovinių ar konsultacinių bendrovių. Išlaidos tvarkingam statybos organizavimui visuomet atsiperka su kaupu.

Raktiniai žodžiai: sąmata, sąmatos, statybų sąmatos, statybų vertė, statybos, statau namą, projektas, statybų organizavimas.

UAB "Statybų ekonominiai skaičiavimai"
Generalinis direktorius
Saulius Mikalauskas


www.ses.lt

Nauji straipsniai

  • Nuomojatės ar nuomosite būstą? Nuomos sutartis – privaloma

    Planuojate nuomotis būstą, o gal svarstote išnuomoti savąjį? Teisininkai primena, kad nuomos sutarčių svarba tiek nuomininkams, tiek nuomotojams – neabejotina. Net jei nuomotojai ar nuomininkai yra jūsų pažįstami, negalima šio atsakingo žingsnio žengti neapsidraudus ir kliaujantis tik pasitikėjimu ir sklandžia komunikacija. Keli esminiai aspektai, kuriuos turėtumėte apsvarstyti,...
  • Sezoninis langų reguliavimas

    Langų reguliavimas – kodėl jis reikalingas? Lango reguliavimas yra lango padėties keitimas norint atstatyti gaminį į pradinę padėtį, kad langas nekliūtų arba norint didinti arba mažinti lango sandarumą. Horizontalus lango reguliavimas reikalingas reguliuoti lango aukščio padėčiai bei vertikalus reguliavimas skirtas sandarumui keisti. Tačiau ar skiriasi langų reguliavimas žiemą...
  • „Dražice“ vandens šildytuvai ir akumuliacinės talpos - kokybė, patvarumas, inovacijos

    NIBE grupei priklausanti įmonė „DZ Dražice“ yra didžiausia vandens šildytuvų gamintoja Čekijoje ir labai gerai žinoma visoje Europoje. Savo gaminius su unikalia keraminių kaitinimo elementų sistema ji eksportuoja į maždaug 30 pasaulio šalių. Čekijos Respublikoje ji užima daugiau nei 50 % rinkos. Įmonės istorija siekia 1900-uosius metus, vandens šildytuvus su prekės ženklu...
  • Kibernetinė sauga išmaniuose namuose: ko reikia, kad protingas namas būtų saugus?

    Išmanūs namai – tai pastatas ar butas, suprantantis savininko poreikius. Jame visos valdymo sistemos bendrauja tarpusavyje, o pats valdymas yra labai paprastas. Ar daugiau komforto suteikianti bei sutaupyti leidžianti moderni namų valdymo sistema yra tokia pat patikima ir saugi? Specialistai įsitikinę, jog taip. Tiesa, jų teigimu, protingo namo saugumo dėlionė susideda iš daugelio...
  • Ką svarbu įvertinti įsirengiant terasą?

    Ką svarbu įvertinti įsirengiant terasą? Terasa yra tarsi mūsų "svetainė sode", kur galime mėgautis maistu su šeima, skaityti knygą ar tiesiog ilsėtis. Visgi, jos įrengimas yra iššūkis daugeliui namų savininkų. Prieš pradėdami statyti terasą, turėtumėte ją labai kruopščiai suplanuoti. Skrupulingas projektavimas padeda dirbti greičiau ir išvengti nemalonių klaidų, tad...
  • Kokybiškos membranos ir plėvelės Jūsų sodui

    Prižiūrint sodą ir jo augalus, reikalinga patikima apsauga. Daigai ankstyvą pavasarį gali būti pažeisti netikėtų šalnų, be to, membranos ir plėvelės yra taikomos ir nuo kenkėjų. Be šių apsauginių priemonių, šansai darniai vystytis augalams yra daug mažesni, jie tampa labiau pažeidžiami visų aplinkos sąlygų. Tai gali būti tiek temperatūros sąlygos, tiek kenkėjų antpuoliai, tiek intensyvi saulės...
  • Svarbiausi veiksniai vertinant elektrinius rankinius įrankius

    Elektriniai rankiniai įrankiai yra neatsiejama bet kurio meistro, tiek profesionalo, tiek mėgėjo, įrankių dėžės dalis. Šiame straipsnyje išnagrinėsime, kokius veiksnius reikėtų atsižvelgti renkantis elektrinius rankinius įrankius, kaip, pavyzdžiui, "Makita suktukas", kuris yra vienas iš populiariausių pasirinkimų rinkoje. Kokybė ir patikimumas Vienas svarbiausių veiksnių, į...
  • Kaip išsirinkti karkasinio namo modelį atsižvelgiant į individualius poreikius?

    Karkasinių namų statyba vis labiau populiarėja ir Lietuvoje. Stebinti tai neturėtų – šie projektai pasižymi mažesnėmis kainomis, greitesnėmis statybomis, ekologiškumu bei nemenka kitų privalumų gausa. Visgi, daugelis žmonių apie karkasinius namus vis dar žino tikrai nepakankamai. Pavyzdžiui – kaip išsirinkti Jums tinkamą būsto modelį? Į kokius aspektus atsižvelgti svarbiausia?...
  • Išskirtinės JUNG naujienos svarbiausioje statybų verslui skirtoje parodoje „RESTA“

    Išskirtinės JUNG naujienos svarbiausioje statybų verslui skirtoje parodoje „RESTA“ Protingų namų ekspertai iš „JUNG Vilnius“ 2024 metų tarptautinės statybų verslo parodos „RESTA“ lankytojams demonstruoja, jog namai gali tapti dinamiška aplinka, kuri su mumis sąveikauja, supranta mūsų poreikius ir padeda gyventi patogesnį gyvenimą. Šią naujos kartos namų...
  • Renkantis akmens gaminių profesionalą: kriterijai kokybę garantuojančiam pasirinkimui

    Akmens gaminių, tokių kaip antkapiai ir paminklai, kūrimo procesas nuo seno yra svarbus žmonėms ir kultūroms, siekiant pagerbti mirusiuosius ir sukurti ilgaamžiškus simbolinius gyvenimo įprasminimus. Paminklų gamyba ir pasirinkta estetika labai įvairi ir gan stipriai skiriasi priklausomai tiek nuo mirusiojo, tiek jo artimųjų skonio. Vieni renkasi labai paprastus ir minimalistinius paminklus,...
  • Kaip išsirinkti tinkamiausią sofą savo namams?

    Prieš pradėdami rinktis sofą namams pirmiausia turėtumėte nustatyti savo poreikius ir turimą biudžetą. Pirkdami sofą, atsižvelkite į baldo dydį ir stilių. Mažame interjere sofa negali būti per didelė, kad jos optiškai neužgožtų. Ji neturėtų turėti plačių porankių. Jos spalva taip pat rekomenduotina, kad būtų šviesi. Jei turite didesnį interjerą, turėsite ir daugiau galimybių. Tokiu atveju sofa...
  • Į ką reikia atkreipti dėmesį renkantis elektros skydą namams?

    Renkantis elektros skydą savo namams, vienas iš pagrindinių veiksnių, į kurį reikia atsižvelgti, yra talpos ir įtampos reikalavimai. Ampera reiškia didžiausią srovę amperais, kurią laidininkas gali nuolat perduoti tam tikromis sąlygomis. Renkantis elektros skydelį, kuris gali saugiai ir efektyviai paskirstyti energiją įvairioms grandinėms, labai svarbu suprasti savo namų elektros apkrovos...
  • Kėlimo stropai: paskirtis, nauda ir pasirinkimo taisyklės

    Kėlimo stropai – būtinas kiekvieno keltuvo ar kito tipo kėlimo technikos komponentas. Iš esmės, galima teigti, jog viena ar kita sandara pagrįstas kėlimo stropas yra bet kokios kėlimo operacijos pagrindas, kuris užtikrina sklandų ir efektyvų krovinio pakėlimą ar transportavimą. Šių gaminių asortimente galima rasti skirtingų rūšių kėlimo stropus, todėl tokių priemonių pasirinkimas neretai...
  • Atnaujiname kiemą: kokius darbus vertėtų atlikti pavasarį?

    Pavasarį nėra kada nuobodžiauti. Šiuo metų laiku nuosavų namų ir sodybų savininkams tenka smarkiau pasiraitoti rankoves ir atlikti įvairius darbus kieme bei sode. Svarstote, nuo ko pradėti, ir kokius darbus vertėtų atlikti dar iki vasaros? Mūsų patarimai neleis pamiršti nieko svarbaus. Atsikratykite nereikalingų daiktų Vertėtų pradėti nuo bendros kiemo tvarkos palaikymo. Gana dažnai...
  • Lentyniniai stelažai – kokie svarbiausi kriterijai juos renkantis?

    Nauji prekių sandėlio lentyniniai stelažai gali padėti jums efektyviau organizuoti erdvę, taupyti laiką ir didinti sandėlio veiksmingumą. Tačiau, pasirinkdami tinkamus lentyninius stelažus, svarbu atsižvelgti į keletą svarbių kriterijų. Šiame straipsnyje aptarsime, kokie yra pagrindiniai dalykai, kuriuos reikia atsižvelgti, renkantis lentyninius stelažus jūsų sandėliui. 1....
  • Norite išsiskirti? Susikurkite asmeninį jungiklio dekorą

    Norite išsiskirti? Susikurkite asmeninį jungiklio dekorą Šviesos jungiklis nėra tik dar vienas elektros instaliacijos prietaisas ar nereikšminga interjero detalė. Kūrybingiems žmonėms jungiklių ir protingų namų sistemų centras „JUNG Vilnius“ suteikia galimybę patiems dekoruoti jungiklius: parinkti jiems spalvą, norimą grafinį elementą ar nuotrauką ir taip šiais mažais akcentais...
  • Valgomojo zonos kūrimas atviros virtuvės erdvėje: 3 patarimai

    Atviros virtuvės su integruota valgomojo zona – šiuolaikiška būsto planavimo tendencija, leidžianti sukurti erdvę, kurioje sklandžiai dera funkcionalumas, socializacija ir estetika. Tokie sprendimai padeda ne tik sutaupyti vietos, bet ir užtikrinti, kad šeimos nariai bei svečiai galėtų bendrauti be barjerų. Šiame straipsnyje aptarsime, kaip sėkmingai integruoti valgomojo zoną į atvirą...
  • 3 patarimai ieškantiems universalių langų uždengimų

    Renkantis langų uždangas, svarbu atsižvelgti ne tik į jų išvaizdą, bet ir į funkcionalumą. Nors rasti universalų sprendimą gali būti nelengva, apgalvotai pasirinktos langų uždangos gali tarnauti tiek kaip praktiškas, tiek kaip stilingas interjero elementas. Kaip tik ieškote tokio? Tuomet štai keletas patarimų jums. Atsižvelkite į šviesos srauto reguliavimą pagal paros metą ...
  • Ką svarbu apgalvoti nuomojantis vibroplokštę?

    Reikia tankinti asfaltą, grindinio akmenis ar mišrų pagrindą? Pamažu šiltajam sezonui tobulinate savo namų ar sodo aplinką, o gal sumanymuose – didesnis projektas? Vibroplokščių nuoma aktuali tiek planuojantiems pavienius asmeninius projektus, tiek dirbantiems statybų srityje. Vis dėlto, jei tai nėra kasdien naudojamas įrankis, verta detaliau pasidomėti ne tik optimaliomis kainomis, bet...
  • Laiptų gamybos menas ir mokslas: medžiagos, dizainas ir funkcijos

    Laiptų gamybos menas ir mokslas: medžiagos, dizainas ir funkcijos Architektūrinio dizaino srityje laiptai yra ne tik funkciniai elementai, palengvinantys judėjimą tarp aukštų, bet ir pagrindiniai komponentai, kuriuose susipina meno ir mokslo sritys. Laiptų gamyba įkūnija šią dvilypę prigimtį, reikalaujančią kruopščios estetikos, medžiagų vientisumo ir inžinerinio tikslumo pusiausvyros....
  • Prabangos ilgaamžiškumas: kaip aukštos kokybės medžiagos prailgina jūsų laiptinės tarnavimo laiką

    Namų dizaino ir architektūros pasaulyje laiptai yra ne tik konstrukcinė būtinybė, bet ir grožio bei elegancijos akcentas, prabangos simbolis, jungiantis namų erdves ir patirtį. Tačiau tikroji šios prabangos esmė yra ne tik tiesioginis estetinis patrauklumas, bet ir ilgalaikis patvarumas bei tvirtumas. Laiptų ilgaamžiškumas, medžiagų ir meistriškumo kokybės įrodymas, yra tai, kas paverčia juos...
  • Sandėliukas – tobulas pasirinkimas mėgstantiems tvarką

    Ar norite savo sode arba kieme susikurti tvarką? Tada jums tikrai pravers sandėliukas, kuriame galite laikyti įrankius ir įvairius kitus daiktus. Skaitykite toliau ir sužinokite apie tokių sandėliukų privalumus bei gamybos ypatumus. Kodėl verta turėti daiktų laikymo sandėliuką? Daugelis nori mėgautis tvarkingu ir gerai atrodančiu sodu, tačiau tai nėra tokia lengva užduotis. Įrankiai,...
  • Viskas apie multimedijos jungtis

    Nuolat progresuojančioje technologijų aplinkoje neįmanoma pervertinti tvirto ir patikimo ryšio svarbos - nesvarbu, ar mėgaujatės namų komfortu ar dalyvaujate viešbutyje rengiamoje konferencijoje. Sklandaus ryšio pagrindas - multimedijos jungtys, kurios užtikrina, kad jūsų įrenginiai yra maitinami, prijungti ir pasiruošę teikti skaitmeninį turinį ir ryšius, kurių Jums tik reikia. Šiame...
  • Renovuoti ar statyti naują: kaip pasirinkti tinkamą ir poreikius atliepiantį būsto variantą?

    Ne paslaptis, kad didžioji dalis butuose gyvenančių žmonių laikas nuo laiko pasvajoja apie nuosavą namą. Ši tema tampa ypač aktuali sukūrus šeimą ir laukiant pagausėjimo, kuomet turimas būstas pasidaro ankštas, trūksta vietos vaikų baldams ir kitiems būtiniems daiktams. Nemaža dalis šios minties atsisako dėl finansinių iššūkių, o kita dalis neretai įklimpsta spręsdami pasirinkimo problemą tarp...
  • Tobulas sodo namelis: ekspertas atsako, kokią medžiagą verta rinktis statyboms

    Nedidelis, jaukus sodo namelis yra puiki vieta poilsiui. Tiesa, kad jame jaustumėtės komfortiškai, svarbu atidžiai pasirinkti medžiagas, kurias naudosite namelio statyboms. Ieškantiems natūralumo, ekspertai rekomenduoja klijuoto rąsto medieną. Kuo ypatinga ši medžiaga ir kodėl ji puikiai tinka sodo nameliui, atsako įmonės „Eurodita“ vadovas Rolanas Kutra. Natūrali...
  • Prilydoma stogo danga - geriausias pasirinkimas plokštiems stogams

    Norint stogo dangos, kuri ne tik atrodytų patraukliai, būtų gretai dedama, tačiau taip pat ir džiugintų gera kaina - siūlome rinktis prilydoma dangą, kuri geriausiai tinka plokštiems stogams. Prilydoma stogo danga nebėra inovacija, tačiau vis dar labai vertinama. Džiugina ilgaamžiškumas ir patrauklumas, tai, kad tokia danga puikiai atrodo ir po daugelio metų. Papildomas privalumas, kad...
  • Gręžinių vandens kokybė

    Žinoti gręžinio vandens kokybę labai svarbu siekiant užtikrinti jo saugą ir tinkamumą įvairiems tikslams, įskaitant geriamąjį, drėkinamąjį ir pramoninį naudojimą. Gręžinio vandens kokybė gali labai skirtis priklausomai nuo įvairių veiksnių - nuo geologinių sąlygų iki žmogaus veiklos. Taigi, pasigilinkime į veiksnius, turinčius įtakos gręžinio vandens švarumui ir tinkamumui...
  • Išsaugoti senųjų pastatų autentiką gali padėti ir inovatyvūs retro jungikliai

    Interjeras yra derinamas prie aplinkos: vienoks jis, kai gyvenama naujos statybos name užmiestyje, kitoks – kai esate įsikūręs miesto centre. Pagaliau, svarbu ir tai, kas matosi pro jūsų būsto langą. Todėl interjero dizaineriai akcentuoja, kad įsikuriantieji istoriniuose senamiesčių pastatuose turėtų išsaugoti kuo daugiau autentiškų detalių, klasikinių elementų, namo istorijos. Vertėtų...
  • Laiptai – ar tai tik konstrukcija?

    Puikiai žinome, jog laiptai, tai statinė konstrukcija, kuri leidžia pakilti arba nusileisti tarp skirtingų aukštų arba kitų paviršių (pvz. į palėpę). Jie gali būti įrengti pastato viduje arba išorėje. Nuo to priklauso ir jų pasirinkimas, medžiagos ir kt. Šiandien laiptų gamintojų yra labai daug, o laiptų dizainas, rūšys, medžiagos – taip pat skirtingos. Toks platus pasirinkimas byloja...
  • Patarimai, padėsiantys išsirinkti optimalią kėlimo jungtį

    Kėlimo stropai atlieka labai svarbų vaidmenį bet kokiame kėlimo procese. Šios priemonės yra pagrindinės jungtys tarp kėlimo įrangos ir krovinio, todėl kėlimo stropų pasirinkimui reikia skirti ypatingą dėmesį. Kėlimo stropai, pagal jų sandarą, yra skirstomi į tris pagrindinius tipus – grandininius, tekstilinius ir plieninius. Nors visi stropų tipai atlieka tą pačią paskirtį, tačiau jie...
  • Kokią reikšmę turi langai architektūroje?

    Langų išdėstymas namo architektūroje yra svarbus dizaino elementas, kuris įtakoja ne tik pastato išvaizdą, bet ir jo funkcionalumą bei patogumą gyventojams. Čia pateiksiu kai kuriuos pagrindinius principus, kuriuos dažnai atsižvelgia architektai: Funkcionalumas ir paskirtis: Pirmiausia svarbu nuspręsti, kokia yra kiekvieno lango funkcija. Ar langas turi suteikti daug natūralios...
  • Seno namo keitimas į mobilų namelį

    ,,MM statyba“ yra pirmaujanti modernių, funkcionalių ir ekonomiškų įvairaus dydžio mobilių modulinių namelių, skirtų ne tik laisvalaikiui, bet ir nuolatiniam gyvenimui, gamintoja. Nuosekliai siekdami naujovių, mes nuolat siūlome šiuolaikiškus sprendimus, pagrįstus naujausiomis gamybos technologijomis. Jau 14 metų savo klientų svajones paverčiame realybe ir viso proceso metu teikiame...
  • Iššūkiai ir galimybės gyvenant mobiliuose moduliniuose nameliuose

    Pastaraisiais metais mobilūs moduliniai nameliai labai Išpopuliarėjo ir yra naudojami ne tik kaip vieta praleisti laisvalaikį, bet taip pat ir nuolatiniam gyvenimui. ŠIų namų koncepcija yra Išskirtinė ir unikali – nameliai esant poreikiui gali būti perkelti į kitą vietą, jiems nėra reikalingi statybos leidimai, o jų gamybos terminas itin trumpas (mm statyba siūlo namelius su 2-3 mėnesių...
  • Plieno lynų būklės tikrinimas ir priežiūra

    Plieno lynas, paprasčiau vadinamas trosas – laivyboje, aviacijoje, statybose, žemės ūkyje ir kitose pramonės šakose dažnai naudojama jungtis, užtikrinanti saugų ir greitą sunkiasvorių konstrukcijų ar krovinių pakėlimo procesą. Nors trosas yra viena patikimiausių kėlimo priemonių, kuriai nebaisios net ir labai didelė apkrovos, tačiau tai tikrai nereiškia, jog ši kėlimo jungtis negali...
  • Epoksidiniai dažai grindims, kaip pasiruošti ir išsidažyti?

    „Epoksidinė grindų danga“ skamba kaip labai ilgas, daug pastangų, klausimų bei specialių įrankių reikalaujantis projektas... Tačiau tikrai taip nėra. Epoksidinių grindų dangų yra ne viena rūšis: savaime išsilyginanti epoksidinė grindų danga, epoksidinio skiedinio danga, antistatinė epoksidinė danga, epoksidinė grindų danga su pabarstais ir t.t., todėl jų įrengimo laikas, tiek...
  • Tinkamai atliktas grindų betonavimas – kodėl tai svarbu?

    Grindų betonavimas yra be galo svarbus statybinių darbų etapas, kuris reikalauja kruopštumo, tinkamos technologijos taikymo ir profesionalių įgūdžių. Norint pasiekti kokybišką rezultatą, svarbu suprasti tokių darbų svarbą. Kas yra grindų betonavimas? Grindų betonavimas yra procesas, kurio metu ant pagrindo išpilamas atitinkamas betono sluoksnis, kuris yra išlyginamas, siekiant sukurti...
  • Drėgmės surinkėjas nuoma

    Atliekant remonto arba statybų darbus, tvarkant patalpas po nelaimių – verta rinktis inovatyvias įrangas, kurios gali ne tik optimizuoti veiklas, tačiau taip pat ir pasirūpinti kokybe. Štai tiek remonto, tiek statybų metu, galiausiai, po įvairiausių nelaimių – patalpose gali būti daug drėgmės, kurią prieš imantis bet kokio darbo – reikia pašalinti. Tam geriausiai pasiteisina...
  • Kaip pasirinkti tinkamą statybos rangovą?

    Nuosavo namo statyba gali sukelti nemažai streso. Vienas iš svarbiausių aspektų yra pasirinkti profesionalius, patikimus ir atsakingus specialistus, kurie Jus lydės kiekviename žingsnyje. Statybų rangovas tikrai ne išimtis. Taigi – kaip pasirinkti išties gerą specialistą? Į kokius aspektus atsižvelgti svarbiausia? Atsiliepimai – itin svarbus aspektas Renkantis tiek statybos...
  • Kokie boileriai mažiau naudoja elektros energijos?

    Elektros kainoms išliekant aukštumose, yra praktiška nuolat sekti elektros energijos sąnaudas, ypač tada, kai namuose naudojatės boileriu, nes šis prietaisas naudoja gana daug elektros energijos. Tad kuo mažesnė boilerių talpa ir jų galingumas, tuo mažiau tenka išleisti pinigų jų išlaikymui. Kiek elektros energijos vidutiniškai per parą sunaudoja skirtingo galingumo elektriniai...
  • Bevielis internetas patogiam naršymui

    Bevielis internetas – tai paprastas ir patogus sprendimas, leisiantis įgyvendinti pačius įvairiausius naršymo poreikius. Su bevieliu internetu galima mėgautis pakankamai patogiu naršymu nepatiriant žymesnių trikdžių, jam būdingas geras prieinamumas ir paprastas, patogus naudojimas. Toliau skaitydami sužinosite apie bevielio interneto privalumus ir galėsite susipažinti su skirtingais...
  • Kokią sistemą pasirinkti, siekiant suvaldyti lietaus perteklių?

    Kokią sistemą pasirinkti, siekiant suvaldyti lietaus perteklių? Vien jau mūsų šalies pavadinimas byloja: lietaus Lietuvoje įprastai netrūksta. Jei kurį laiką tęsiasi sausra, tai vėliau drėgmės kiekis kompensuojamas su kaupu. Jei, statydami ar renovuodami namus, būsite sąžiningai atlikę namų darbus – tai yra pasirinkę kokybišką, individualiu atveju tinkamiausią lietaus surinkimo...
  • Kupoliniai namai: inovacijos statyboje diktuoja naujas taisykles

    Šiuolaikinė statybos industrija sparčiai evoliucionuoja ir vienas iš naujausių trendų yra kupolinių namų statyba naudojant kompiuterines sistemas. Tai naujos technologijos, kurios diktuoja savo statybos ir dizaino taisykles. Šie unikalūs namai ne tik pabrėžia konstrukcijos lengvumą, bet ir suteikia neįtikėtinų privalumų. Dėl unikalios vidinės kupolo erdvės žmogus jaučiasi visiškai kitaip...
  • Antibakteriniai šviesos jungikliai – galimybė apsisaugoti nuo užkrečiamų ligų

    Mus nuolat supa galybė ligų sukėlėjų bei bakterijų. Jie aktyvūs būna ten, kur lankosi daug žmonių, pavyzdžiui, ligoninėse, mokyklose, sporto klubuose, biuruose. Pasak specialistų, ypač šaltuoju metų laiku, kai gerokai padaugėja kosinčių ir čiaudinčių žmonių, užkrečiamų ligų prevencijai gali būti panaudojami ir iš specialios medžiagos pagaminti šviesos jungikliai. Antibakterinėmis savybėmis...
  • Kokiais atvejais nereikėtų naudoti tekstilinių stropų?

    Tekstiliniai, dar kitaip vadinami juostiniai stropai – itin universali ir labai dažnai įvairiausiose pramonės šakose naudojama kėlimo jungtis. Aukštos kokybės sudėtimi pagrįsti tekstiliniai stropai yra patikimas ir beveik visada pasiteisinantis sprendimas sunkiasvoriams kroviniams kelti bei transportuoti, kurį galima naudoti vyraujant įvairioms darbo sąlygoms. Nors šio tipo stropai...
  • Velux ir Roto stoglangių palyginimas - kuriuos rinktis?

    Stoglangiai – unikalus, niekada populiarumo neprarandantis langų tipas, kurį sėkmingai galima pritaikyti tiek palėpėse, tiek bet kokio kito tipo pastato konstrukcijose. Stoglangiai ne tik užtikrina kokybišką natūralios šviesos sklaidą patalpoje, bet ir suteikia galimybę mėgautis išskirtine, tik pro tokį langų tipą atsiskleidžiančia panorama. VELUX ir ROTO – visame pasaulyje...
  • ES pasiekė susitarimą dėl privalomo saulės elektrinių naudojimo ant stogų [infografikas]

    Europos Sąjunga sutarė dėl pastatų energinio naudingumo direktyvos atnaujinimo, papildant ją reikalavimu saulės elektrines įrengti ant visų naujų ir dalies jau esamų pastatų stogų. Direktyva siekiama sumažinti anglies dioksido išmetimą visuose ES pastatuose, skatinant saulės energijos naudojimą ir supaprastinant saulės elektrinių integravimą į pastatų konstrukcijas. Atsižvelgiant į...
  • Sienų gruntavimas: ką reikėtų žinoti?

    Statydami naujus namus ar atlikdami seno būsto remontą, didžiąją daugumą apdailos bei statybos darbų paliekame profesionalams. Vis tik, tam tikri statybiniai procesai atrodo pakankamai nesudėtingi bei savotiškai kūrybingi, todėl juos dažnai atliekame patys. Vienas tokių – sienų dažymas. Sienų dažymas – pakankamai atpalaiduojantis ir malonus procesas, kuris leidžia išlaisvinti...
  • Viskas, ką reikia žinoti apie gipso kartono plokštes

    Gipso kartono plokštės – statybose itin dažnai naudojamos plokštės, kurias daugelis žmonių sieja su kabančių lubų montavimo procesais. Mažai kas žino, tačiau kokybiškos gipskartonio plokštės gali būti naudojamos ir visiškai kitais statybų tikslais. Vieno ar kito tipo gipso kartono plokštės gali būti naudojamos ir sienų, pertvarų ar net grindų montavimo darbuose. Trumpai aptarkime, kokie...
  • Kokią lietaus nutekėjimo sistemą rinktis – PVC ar plieninę?

    Vieno ar kito tipo sistemą lietaus nuvedimui galima rasti bet kuriame statinyje. Kokybiška, teisingai sumontuota lietaus nuvedimo sistema efektyviai surenka lietaus vandens perteklių, nukreipia jį į gruntą ir apsaugo pastatą nuo pernelyg didelės drėgmės. Šių sistemų dėka, saugomos statinio konstrukcijos bei ženkliai prailginama viso statinio eksploatavimo trukmė. Skirtingos lietaus nuvedimo...
  • Metalo laužo supirkimo pasaulyje: žingsnis į tvaresnį rytojų

    Metalo laužo supirkimas yra neatsiejama perdirbimo pramonės dalis, reikšmingai prisidedanti prie aplinkos išsaugojimo, duodanti ekonominę naudą bei prisidedanti prie tvarumo iniciatyvų įgyvendinimo. Panagrinėkime metalo laužo supirkimo subtilybes, daugiausia dėmesio skiriant metalo laužo rūšims, jų rinkos vertei ir praktiškiems patarimams žmonėms, turintiems metalo laužo bei norintiems juo...